Březen na zahradě: cibuloviny kvetou a škůdci jsou tady

Andrea Berniová
2. 3. 2012 0:21
Zahrada se pomalu probouzí. Nezapomeňte, že je právě čas jí věnovat péči
Sahara Rally. Patří do skupiny takzvaných Darwinových hybridů. Jsou vysoké a kvetou pozdě, až kolem poloviny května.
Sahara Rally. Patří do skupiny takzvaných Darwinových hybridů. Jsou vysoké a kvetou pozdě, až kolem poloviny května. | Foto: Ondřej Besperát

V březnu už bychom si zahrady měli začít více všímat. Sníh už většinou mizí, slunce nabývá na síle a brzy probudí první rostliny k životu. Nejprve začínají kvést cibulnaté a hlíznaté květiny - tak zvaní poslové jara (sněženky, tulipány, narcisy). Pokud chcete, aby vykvetly rychleji,  překryjte je fólií.

Věnujte se růžím a sázejte vinnou révu

Je vhodné začít s řezem růží. Pomalu můžeme zakládat živý plot. Také uvolníme jehličnany, které byly přes zimu svázané kvůli ochraně před poškozením těžkým sněhem, a v případě suchého počasí je vydatně zaléváme.  Vysazovat se dají třeba ovocné a okrasné dřeviny, růže, křen a chřest, koncem měsíce pak vinná réva. Z květin vyséváme astry a otužilé letničky (měsíček, zářivka, chrpa). Dále kořenovou zeleninu, ale i papriky. Je potřeba přihnojit angrešt, rybíz a také jahodník. Zkrátíme delší výhonky maliníku a ostružiníku. I trávník potřebuje naši péči. Je nutné z něj vyhrabat nečistoty a mech a také ho přihnojit.

Pozor na škůdce a plevely

Kromě rostlin se ale na jaře probouzejí také škůdci. Nezapomínejte proti nim hned od počátku chránit ovocné stromy. Z těch je také potřeba odstranit poškozené a odumřelé větve. Stejně tak odstraňte první rostlinky plevelu, které se s přicházejícím jarem začnou objevovat. Můžete už sundat chvojí nebo listí, kterým jste před zimou pokryli záhony kvůli ochraně proti chladu.

Ze záhonů je potřeba vyhrabat listí a lehce je prokypřit. Skalka také potřebuje vyčistit od listí a plevele. Je čas opravit případná poškození na opěrách pro popínavé rostliny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

Policie navštívila muže, kterého omylem podezřívala ze střelby v ostravské nemocnici

"Dnes se s tímto mužem setkali moji náměstci. Znovu se omluvili. Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně," řekl předseda krajské policie Tomáš Kužel. Uvedl, že policisté nepochybili.

"Policisté věděli, co mají dělat. Když viděli osobu odpovídající popisu pachatele, tak jednali," řekl. Dodal, že jej ale mrzí následné zlostné reakce proti jeho osobě.

Jde o Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě. "Jde o našeho studenta. Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil," řekla ČTK mluvčí školy Petra Halíková.

Student se do médií nechce vyjadřovat, dnes má volno. Podle slovenského deníku Pravda k mylné domněnce, že střílel právě tento muž, zřejmě vedlo to, že skutečný střelec měl na sobě rovněž oděv s červenou barvou. Muži se v úterý veřejně omluvili policejní ředitel Kužel i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Další zprávy