Babišovo snížení daně se na ceně piva neprojeví, říkají odborníci. Uškodí malým hospodám

Lukáš Prchal Milan Mikulka Lukáš Prchal, Milan Mikulka
29. 1. 2016 15:51
Pokud by se snížila DPH u točeného piva, jak navrhuje ministr Andrej Babiš, nebude to mít na jeho cenu žádný vliv, tvrdí odborníci. „Ze zkušenosti se změnami daní víme, že jakékoli snížení se promítne v daleko menší míře, než by mělo. Někdy se neprojeví vůbec,“ vysvětluje Lukáš Eisenwort z poradenské společnosti EKP. Zavedení této novinky by navíc způsobilo v praxi komplikace.
Důvod k radosti? (ilustrační foto)
Důvod k radosti? (ilustrační foto) | Foto: ČTK

Praha - Nehodlám před volbami dělat žádné populistické kroky, uvedl na začátku letošního roku ministr financí Andrej Babiš (ANO), když mluvil o státním rozpočtu. "Slyšel jsem, že politici mají před volbami tendenci dávat balíčky. Ale já jako ministr financí k tomu nevidím důvod," řekl.

Neuplynul ani měsíc a Babiš v diskusním pořadu České televize oznámil, že chce snížit daň z přidané hodnoty (DPH) na pivo z dosavadních 21 na pouhých 10 procent.

Spotřebitel to nepocítí

"Ze zkušenosti se změnami daní víme, že jakékoli snížení se promítne v daleko menší míře, než by mělo. Někdy se neprojeví vůbec," vysvětluje Lukáš Eisenwort z poradenské společnosti EKP. Dodal, že spotřebitel nic takového nepocítí, když se naopak daně zvyšují, na ceně produktu se to projeví.

Stejný názor má i Martin Diviš, odborník na nepřímé daně ze společnosti PwC ČR. Podle něj by snížení DPH u piva částečně dopadlo vyšší marží u podnikatelů. "Tento jev se v praxi ukázal například při snížení sazby DPH na knihy," připomíná Diviš.

Snížení daní u sudového piva by podle Eisenworta bylo zajímavé, pokud by sníženou sazbu uplatňovali až hospodští. Kdyby nakupovali sudy s 21% daní a pivo prodávali s 10%, část menších hospod by vykazovalo nadměrný odpočet DPH - stát by jim pak každý měsíc nebo každé čtvrtletí vracel peníze.

Snížením daně u sudového piva by stát podle ministerstva financí přišel ročně přibližně o 160 milionů korun. Andrej Babiš a jeho náměstkyně Alena Schillerová také tvrdí, že tento záměr není v rozporu s právem Evropské unie. "Co se týče práva Evropské unie, ano, je to naprosto v souladu. Máme to takto zkonzultováno, nastudováno," řekla Schillerová.

Evropské právo? Samostatné pivo ne, v restauraci ano

"Unijní směrnice neumožňuje uvalení snížené sazby DPH na pivo prodávané jako samostatné zboží, například v supermarketech. Lze však využít možnosti snížit sazbu u restauračních služeb, a tím i na pivo poskytnuté v rámci takové služby,“ vysvětluje Diviš.

Zavedení novinky by bylo v praxi komplikovanější. „Pokud chce ministerstvo docílit sazby 10 procent u točeného piva, bude muset restaurační služby rozdělit na ty „pivní“ a ostatní, u nichž v souvislosti se zákonem o elektronické evidenci tržeb navrhuje snížení sazby ze současných 21 na 15 procent. Jídlo a veškeré nápoje kromě piva by pak restaurace zdaňovaly patnácti procenty, ale pivo samotné procenty deseti," říká Diviš.

Upozorňuje, že z této změny budou profitovat pouze provozovatelé restaurací, kteří jsou plátci DPH. Naopak pro menší restauratéry, kteří doposud plátci DPH nejsou, to může zhoršit jejich konkurenceschopnosti.

Politici: Je to populismus

Čtvrteční vyjádření Andreje Babiše překvapilo značnou část Poslanecké sněmovny i premiéra Bohuslava Sobotku. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) později upozornil, že to byl právě Babiš, kdo dříve tomuto kroku bránil. Před rokem totiž Jurečka dostal od pivovarníků návrh na snížení daně na pivo, který v rámci koalice projednávali. "Především ministr financí byl proti z důvodů výpadku příjmů do státního rozpočtu. A dnes navrhuje snížení DPH pro pivo. Ať si o tomto kroku udělá každý obrázek sám," uvedl Jurečka.

Babiš v pátek znovu řekl, že návrh na snížení daní u piva předloží na nejbližším jednání koaliční rady a chce, aby změna platila už od letošního července.

Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek nebo předseda ODS Petr Fiala to označili za populistický krok. Stejně reagovala i Unie výrobců a dovozců lihovin.

Babišovo prohlášení s nadsázkou komentovali i lidé na sociálních sítích."Jestli Babiš zlevňuje pivo, tak do voleb půjdu s tím, že holky budou muset povinně nosit sukně. To by v tom byl čert, abychom si neudělali z republiky ráj," napsal na Facebooku komunální politik z TOP 09 Dominik Feri.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy