Změna: Většina receptů na léky platí místo týdne 14 dnů

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
6. 3. 2008 15:36
Lékařům vadí, že musejí na recept uvádět soukromou adresu
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Recepty na léky si už lidé nemusejí v lékárně vyzvednout do sedmi dnů. Nová vyhláška prodlužuje jejich platnost na dvojnásobek.

"Lékárny už podle nové vyhlášky fungují," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Pravidlo ale má svoje výjimky. Recepty na antibiotika a antimikrobiální chemoterapeutika platí 5 dnů. Recepty, které předepíše lékař pohotovostní služby, platí jen jeden den.

Co říká vyhláška?

Co říká vyhláška?

  • Recept nesmí obsahovat více než:
  • - a) jeden druh léčivého přípravku, který obsahuje omamné látky nebo psychotropní látky, nebo
  • - b)dva druhy ostatních léčivých přípravků.
  • Je-li léčivý přípravek předepisován na účet veřejného zdravotního pojištění, lze na jeden recept předepsat více než jedno balení jednoho druhu léčivého přípravku pro zajištění léčby pacienta do jeho další kontrolní návštěvy u ošetřujícího lékaře, nejdéle však na dobu tří měsíců a zpravidla do počtu tří balení, není-li dále stanoveno jinak.
  • Recept s předepsanými
  • - a) antibiotiky a antimikrobiálními chemoterapeutiky platí nejdéle 5 kalendářních dnů počínaje dnem jeho vystavení, pokud nejde o léčivé přípravky pro místní použití,
  • - b) ostatními léčivými přípravky platí 14 kalendářních dnů, neurčí-li předepisující lékař jinak, počínaje dnem jeho vystavení.
  • Recept s předepsanými léčivými přípravky, jejichž výdej se má opakovat, platí 6 měsíců, nestanoví-li předepisující lékař jinak, počínaje dnem jeho vystavení, nejdéle však 1 rok.
  • Recept vystavený pohotovostní službou, včetně stomatologické a ústavní, platí nejdéle 1 kalendářní den následující po dnu jeho vystavení.
  • Zdroj: www.mzcr.cz

Jeden lék jen na tři měsíce

Změny ve vyhlášce se týkají i druhů a množství léků, které je možné na recept předepsat.

Mohou to být jen dva druhy léků, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Vyhláška už také neumožňuje lékařům, aby pacientovi na jeden recept napsali lék do zásoby třeba na rok. Lék mohou předepsat jen do příští návštěvy: "Nejdéle však na dobu tří měsíců a zpravidla do počtu tří balení," uvádí vyhláška.

Vyhláška má zamezit tomu, aby pacienti zůstávali dlouho bez kontroly. Lékárníci také říkají, že člověk může během užívání zjistit, že mu lék nevyhovuje a desítky tablet pak končí v popelnici.

"Pokud lékař uzná za vhodné, může vystavit opakovaný recept a jeho platnost stanovit až na jeden rok," vysvětluje Krebs.

I za výdej léků na tento opakovaný recept se pokaždé musí zaplatit třicetikorunový poplatek.

Podle zkušeností lékárníků i praktiků z počátku roku lidé nutili lékaře, aby jim předepisovali co nejvíce "prášků" na jeden recept, aby tak ušetřili na poplatcích.

Čtěte více: Lidé hromadí léky, za svých 30 korun chtějí co nejvíce

Lékárníci uvádějí příklad s jedním z nejběžnějších léků na bolest - Ibalginem 400. Pokud si někdo nechá u lékaře napsat jedno balení, zaplatí za něj i s poplatkem 53 korun, bez receptu ho přijde na 42,50. Prodělá přes 10 korun.

Když ale lékař na recept napíše tři balení, platí pacient sto korun. Bez receptu je to téměř sto třicet korun. Ušetří 30 korun. 

 

Právě se děje

Další zprávy