Zlom. Na rakovinu půjde 300 miliónů

Eliška Bártová Eliška Bártová
1. 3. 2007 15:36
Praha - Onkologové jsou spokojeni. Loni varovali, že nebudou peníze na léky, dnes tvrdí, že se dostanou k ještě více pacientům.
Léky pro každého správného pacienta
Léky pro každého správného pacienta | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Po osmi měsících sporů, jak hradit onkologickou léčbu, je na světě dohoda. Česká onkologická společnost dnes zveřejnila přelomovou smlouvu s VZP, respektive dohodu o porozumění.

Cesta k cíli byla zdánlivě jednoduchá. Onkologové si nechali vypracovat analýzu výskytu tří "největších zabijáků" a statistici z Masarykovy univerzity pak odhadli, kolik se v letošním roce objeví nových pacientů s nádory prsu či plic nebo konečníku a střev. K těmto údajům ještě přičetli stávající pacienty, u kterých bude léčba pokračovat.

Pojišťovna kývla, že všem těmto pacientům léčbu léky zaplatí a vydá tak zhruba 300 milionů korun.

"Je to zaplatitelné," řekl Aktuálně.cz předseda onkologické společnosti Jiří Vorlíček. "To je nejdůležitější zjištění, které nám z našich propočtů vzešlo."

Správná léčba, správnému pacientovi

Největší pojišťovna se zavázala, že zaplatí všechny potřebné léky. Na rozdíl od minulých let stanovila podmínku, že tu nejdražší léčbu bude hradit pouze v 18 specializovaných onkocentrech, kde zaručí, že se správná léčba dostane správnému pacientovi.

  • O onkocentrech ČTĚTE ZDE

Předseda ČOS Jiří Vorlíček slaví úspěch
Předseda ČOS Jiří Vorlíček slaví úspěch | Foto: Ludvík Hradilek

Onkologická společnost to bere jako úspěch. Největší pojišťovna uznala onkocentra, která její odborníci vybrali, a uznala i pravidla, jak a v jakých fázích onemocnění léčit a jaké léky a metody používat.

Od nynějška se musí zařízení, která chtějí od VZP peníze na léky dostávat, těmito doporučenými postupy řídit.

"To bude jediná regulace. Každý, kdo splní kritéria pro léčbu, ten lék dostane a my ho zaplatíme," řekl dnes ředitel VZP Pavel Horák. "Už se nesmí stávat, že bude dostávat léčbu pacient, kterému už prokazatelně nepomáhá."

Co řekly propočty

Podle propočtů odborníků z Masarykovy univerzity bude v tomto roce potřebovat nákladnou léčbu u zmiňovaných třech diagnóz přes 17 tisíc nových pacientů. U dalších bezmála 107 tisíc bude nutné pokračovat v léčbě. 

Přepočteno na peníze půjde zhruba o zmíněných 300 miliónů korun. Podle Horáka lze očekávat, že celkové náklady na léčbu oproti loňsku stoupnou. Výdaje na onkologické léky rostou vůbec nejrychleji, zhruba o 37 procent ročně.

Na trh se totiž dostávají nové a dražší léky. Jedním z nich je například Herceptin, který se nově používá na léčbu ranných nádorových onemocnění prsu.

"Jedním zdrojem, kde budeme hledat potřebné finance jsou úspory v jiné oblasti," říká Horák. "Tím druhým jsou firmy, které s léky přicházejí. Budou se muset na financování také podílet."

Šéf VZP Jiří Horák:
Šéf VZP Jiří Horák: | Foto: Ludvík Hradilek

Příkladem dohody může být firma, které patří Herceptin. Poté, co VZP loni v létě slíbila, že lék bude od nového roku platit z pojištění, byla firma ochotna poskytovat po tu dobu lék zdarma. V současné době ho u nás prodává za ceny nejnižší v EU a pacientkám hradí vyšetření, které je podmínkou pro léčbu tímto preparátem.

Do balíku na onkologickou léčbu by se měla přelít velká část peněz ušetřených ze snížení úhrad laciných a zastaralých léků. Podle odhadů to dělá na dvě miliardy korun.

Podle Vorlíčka by přitom na léčbu všech typů rakoviny "stačila" miliarda. O tom, zda dostanou onkologové i zbývajích sedm set milionů však ještě rozhodnuto není.

Bez zásahu shora

Do konce března chce VZP uzavřít smlouvy se všemi zdravotnickými zařízeními, ve kterých mohou léčbu poskytovat. Ty se pak budou každý rok obnovovat a revidovat podle nových statistických odhadů.

"Jsme spokojeni," říká tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. "Tohle je nejlepší cesta, aby se odborníci dohodli sami s pojišťovnami bez zásahu ministerstva."

 

Právě se děje

Další zprávy