Žháře z Vítkova soud v Karviné nepropustil z vězení. Chce psychologický posudek

ČTK ČTK
28. 5. 2024 12:00
Žháře z Vítkova soud v Karviné nepropustil z vězení. Chce psychologický posudek

Okresní soud v Karviné v úterý nepropustil z vězení Jaromíra Lukeše odsouzeného k 22 letům za žhářský útok ve Vítkově v roce 2009. Než rozhodne o jeho žádosti, nechá si vypracovat psychologický posudek. Hlavní líčení soudkyně odročila. Termín zatím není znám, mělo by to být do tří měsíců. Ze čtyř mužů odsouzených za útok na romskou rodinu byli loni podmínečně propuštěni z vězení dva. Ve výkonu trestu zůstává Lukeš a David Vaculík. Lukeš v úterý u soudu vyjádřil lítost nad svým konáním.

Zástupci věznice i probační a mediační služba jeho žádost podpořili. Resocializace odsouzeného je údajně možná. Ve vězení se chová vzorně. V případě propuštění by ale musel podle služby splnit několik podmínek. Například by se nesměl objevovat v Budišově nad Budišovkou, kde žije rodina Natálky. Nesměl by ji ani kontaktovat. Jedině prostřednictvím služby.

Matka popálené Natálky Anna Siváková s propuštěním nesouhlasí. "Přišli jsme o majetek, zdraví i budoucnost. Když byli propuštěni první dva žháři, nemohli jsme tomu uvěřit. (Lukeš) Splácí malé částky. Omluvný dopis poslal po více než deseti letech," uvedla ve vyjádření, které soudkyně přečetla. Markus Pápe, který zastupuje otce Natálky Pavla Kudrika, řekl, že podle něj Lukeš neplní podmínky nutné pro propuštění. "Například neplatí škodu," řekl. Odsouzení mají Natálce zaplatit přes devět milionů korun a dalších přibližně sedm milionů korun pojišťovně.

Šumperský okresní soud loni v květnu podmíněně propustil z vězení první dva odsouzené Václava Cojocarua a Ivo Müllera, ti si tehdy odpykali dvě třetiny trestu za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu.

 

Právě se děje

Další zprávy