Zemědělci jsou z jednání s Výborným zklamaní, připravují protestní akci

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 2. 2024 19:35
Zemědělci jsou z jednání s Výborným zklamaní, připravují protestní akci

Vedení Agrární komory ČR označilo čtvrteční jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) o podpoře zemědělství za zklamání. Od šéfa resortu čekali konkrétní návrhy, které ale nepřinesl. Komora proto vyzvala zemědělce, aby zahájili přípravu na protestní akce 7. března v Praze. Pokud ministr předloží konkrétní návrhy, protest se konat nemusí, uvedli představitelé komory po jednání.

Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha po jednání uvedl, že zemědělci mají vůči ministrovi a vládě konkrétní požadavky. Požadují mimo jiné podpořit zaměstnanost na venkově prostřednictvím sociálního pojištění, nekrácení národních podpor či vrácení úrovně zdanění půdy na původní úroveň před konsolidačním balíčkem a také nedanění e

Prezident komory Jan Doležal od jednání s Výborným očekával konkrétní návrhy pomoci českému zemědělství. "Ale já jsem tam slyšel jen nějaké obrysy," uvedl. Jednání proto označil za zklamání. Ministr Výborný odpoledne řekl novinářům, že zástupcům Agrární komory a Zemědělského svazu bude schopen v řádu hodin sdělit, zda se dohodl na některých návrzích podpory sektoru s koalicí. "Budeme jednat teď večer, možná i zítra," řekl Výborný.

Zástupci zemědělců dnes přesto vyzvali k přípravě protestní akce na příští čtvrtek. "Pokud by pan ministr přišel opravdu s konkrétními návrhy, tak se ta demonstrace nemusí konat, uvedl předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Doležal zdůraznil, že demonstrace nemá být politická, ale má směřovat ke splnění konkrétních požadavků. Podle Pýchy by zemědělci protestovali tak dlouho, dokud by jim vláda nevyhověla.

 

Právě se děje

Další zprávy