Večer na Hradě: Recepce s překvapením a agregát kvůli výpadku

Marcela Trávníčková
28. 10. 2015 13:29
Večer se budou ve Vladislavském sále Pražského hradu udělovat státní vyznamenání. Prezident Miloš Zeman také přednese projev a po slavnostním předávání bude následovat recepce s "tradičními českými pokrmy". Co přesně se bude podávat, Hrad tají. Oslavy státního svátku budou znamenat také omezení pro návštěvníky areálu Hradu a zaměstnají i pražské policisty.
Oslava 28. října.
Oslava 28. října. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Státní svátek je pro většinu lidí dnem volna, prezident Miloš Zeman však má k příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu naplánovaný tradiční bohatý program.

Ten vyvrcholí během tradičního slavnostního večera na Pražském hradě, kdy Zeman vystoupí s projevem a udělí a propůjčí státní vyznamenání.

“Na následné recepci budou k dispozici hostům mimo jiné tradiční české pokrmy,” uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zda se vrátí například guláš nebo tlačenka, oblíbené pokrmy bývalého prezidenta Václava Havla, které z nabídky na recepci zmizely změnou cateringové společnosti v době, kdy byl hlavou státu Václav Klaus, Ovčáček odmítl sdělit. Jedná se prý o překvapení pro hosty.

Počet hostů je podle mluvčího prezidenta obdobný jako loni, tedy zhruba pět stovek.

Bez rektorů i velvyslankyně

Stejně jako v předchozích dvou letech Zeman nepozval dva rektory vysokých škol, se kterými měl v minulosti spory.

Nepozvání rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Libora Grubhoffera označili ostatní rektoři veřejných vysokých škol za nedůstojné a rozhodli se večerního předávání vyznamenání neúčastnit.

Nezúčastní se ho ani norská velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová, které Zeman zrušil pozvání začátkem října. Důvodem je to, že norské úřady odebraly děti Evě Michalákové.

Nad Vítkovem proletěla letadla

Zemanův oficiální program začal už účastí na dopoledním pietním aktu u Národního památníku na Vítkově.

Jeho součástí byl i průlet letadel vzdušných sil armády. Nad hlavami hostů přeletěl armádní challenger a dva stíhací letouny gripeny.

V poledne Zeman společně s manželkou Ivanou přijal na Hradě členy diplomatického sboru, následně se prezident zúčastnil slavnostní přísahy vojáků armády na Hradčanském náměstí. Na Pražském hradě jmenuje i generály.

Může přijít i veřejnost

Odpoledne pak Zeman položí věnec k Masarykově soše na Hradčanském náměstí.

"Veřejnost má možnost být přítomna u významné části oslav státního svátku, konkrétně u pietního aktu u Národního památníku na Vítkově a zhlédnout může přísahu vojáků i položení věnce u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí,” potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

“Prostřednictvím České televize pak bude živě vysílán slavnostní akt ve Vladislavském sále,” dodal Ovčáček s tím, že Česká televize bude mít po loňské neblahé zkušenosti, kdy měla prvních zhruba deset minut výpadek, k dispozici mobilní energetické zdroje.

Hrad bude zavřený

Oslavy státního svátku budou znamenat také jistá omezení pro návštěvníky Hradu. Zcela uzavřeny budou Jižní zahrady, Věž katedrály sv. Víta a expozice Příběh Pražského hradu, Svatovítský poklad a Obrazárna Pražského hradu.

"Bude uzavřeno I. nádvoří a průchody mezi Pražským hradem a Hradčanským nádvořím, a to od 10 hodin dopoledne až do půlnoci. Vstupy a výstupy budou možné ve východní části přes Opyš a v severní přes Prašný most,” uvedla Jitka Hana Hrdinová z odboru turistického ruchu Správy Pražského hradu. Omezení se nedotkne katedrály sv. Víta, která bude přístupná i ve státní svátek od 9 do 17 hodin. Večer se pak Hrad zavře zcela a areál se otevře až v pět ráno další den.

Kvůli státnímu svátku je v pohotovosti i policie. Ta bude hlídat především účastníky nahlášených pochodů a demonstrací. “Ve službě budou stovky policistů, mezi nimi členové antikonfliktního týmu. Dopravní policisté budou připraveni také na ohlášené pochody, v případě nutnosti uzavřou křižovatky a budou dopravu odklánět. Situaci navíc bude monitorovat vrtulník,” popsala mluvčí pražské policie Iveta Martínková.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy