Večer na Hradě: Recepce s překvapením a agregát kvůli výpadku

Marcela Trávníčková
28. 10. 2015 13:29
Večer se budou ve Vladislavském sále Pražského hradu udělovat státní vyznamenání. Prezident Miloš Zeman také přednese projev a po slavnostním předávání bude následovat recepce s "tradičními českými pokrmy". Co přesně se bude podávat, Hrad tají. Oslavy státního svátku budou znamenat také omezení pro návštěvníky areálu Hradu a zaměstnají i pražské policisty.
Oslava 28. října.
Oslava 28. října. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Státní svátek je pro většinu lidí dnem volna, prezident Miloš Zeman však má k příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu naplánovaný tradiční bohatý program.

Ten vyvrcholí během tradičního slavnostního večera na Pražském hradě, kdy Zeman vystoupí s projevem a udělí a propůjčí státní vyznamenání.

“Na následné recepci budou k dispozici hostům mimo jiné tradiční české pokrmy,” uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zda se vrátí například guláš nebo tlačenka, oblíbené pokrmy bývalého prezidenta Václava Havla, které z nabídky na recepci zmizely změnou cateringové společnosti v době, kdy byl hlavou státu Václav Klaus, Ovčáček odmítl sdělit. Jedná se prý o překvapení pro hosty.

Počet hostů je podle mluvčího prezidenta obdobný jako loni, tedy zhruba pět stovek.

Bez rektorů i velvyslankyně

Stejně jako v předchozích dvou letech Zeman nepozval dva rektory vysokých škol, se kterými měl v minulosti spory.

Nepozvání rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Libora Grubhoffera označili ostatní rektoři veřejných vysokých škol za nedůstojné a rozhodli se večerního předávání vyznamenání neúčastnit.

Nezúčastní se ho ani norská velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová, které Zeman zrušil pozvání začátkem října. Důvodem je to, že norské úřady odebraly děti Evě Michalákové.

Nad Vítkovem proletěla letadla

Zemanův oficiální program začal už účastí na dopoledním pietním aktu u Národního památníku na Vítkově.

Jeho součástí byl i průlet letadel vzdušných sil armády. Nad hlavami hostů přeletěl armádní challenger a dva stíhací letouny gripeny.

V poledne Zeman společně s manželkou Ivanou přijal na Hradě členy diplomatického sboru, následně se prezident zúčastnil slavnostní přísahy vojáků armády na Hradčanském náměstí. Na Pražském hradě jmenuje i generály.

Může přijít i veřejnost

Odpoledne pak Zeman položí věnec k Masarykově soše na Hradčanském náměstí.

"Veřejnost má možnost být přítomna u významné části oslav státního svátku, konkrétně u pietního aktu u Národního památníku na Vítkově a zhlédnout může přísahu vojáků i položení věnce u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí,” potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

“Prostřednictvím České televize pak bude živě vysílán slavnostní akt ve Vladislavském sále,” dodal Ovčáček s tím, že Česká televize bude mít po loňské neblahé zkušenosti, kdy měla prvních zhruba deset minut výpadek, k dispozici mobilní energetické zdroje.

Hrad bude zavřený

Oslavy státního svátku budou znamenat také jistá omezení pro návštěvníky Hradu. Zcela uzavřeny budou Jižní zahrady, Věž katedrály sv. Víta a expozice Příběh Pražského hradu, Svatovítský poklad a Obrazárna Pražského hradu.

"Bude uzavřeno I. nádvoří a průchody mezi Pražským hradem a Hradčanským nádvořím, a to od 10 hodin dopoledne až do půlnoci. Vstupy a výstupy budou možné ve východní části přes Opyš a v severní přes Prašný most,” uvedla Jitka Hana Hrdinová z odboru turistického ruchu Správy Pražského hradu. Omezení se nedotkne katedrály sv. Víta, která bude přístupná i ve státní svátek od 9 do 17 hodin. Večer se pak Hrad zavře zcela a areál se otevře až v pět ráno další den.

Kvůli státnímu svátku je v pohotovosti i policie. Ta bude hlídat především účastníky nahlášených pochodů a demonstrací. “Ve službě budou stovky policistů, mezi nimi členové antikonfliktního týmu. Dopravní policisté budou připraveni také na ohlášené pochody, v případě nutnosti uzavřou křižovatky a budou dopravu odklánět. Situaci navíc bude monitorovat vrtulník,” popsala mluvčí pražské policie Iveta Martínková.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Utah v NBA přehrál Oklahoma City, které nepomohlo ani 42 bodů Dorta

Basketbalisté Utahu si upevnili pozici lídra NBA, když zdolali 106:96 Oklahoma City a připsali si sedmou výhru z posledních deseti utkání. Chorvat Bojan Bogdanovič přispěl k vítězství 23 body a Donovan Mitchell 22 body. Thunder nestačilo 42 bodů Luguentze Dorta, který zaznamenal nejlepší střelecký výkon v kariéře i díky sedmi trojkám. Los Angeles Clippers pomohl k výhře 126:115 v Indianě 36 body Paul George.

Výsledky NBA:

Charlotte - LA Lakers 93:101, Indiana - LA Clippers 115:126, Phoenix - Miami 106:86, Portland - Boston 115:116, Toronto - Atlanta 103:108, Utah - Oklahoma City 106:96.

Další zprávy