Zemana odmítli, pokloní se Masarykovi. Pražští rektoři mají vlastní plán oslav 28. října

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
21. 10. 2015 12:08
Pražští rektoři se na 28. října sejdou u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí. Večerních oslav na Pražském hradě se už ale nezúčastní. Reagují tím na neshody s prezidentem Milošem Zemanem, který znovu odmítl na svátek vzniku samostatného Československa pozvat rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera a brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka.
Miloš Zeman při loňském předávání státních vyznamenání 28. října.
Miloš Zeman při loňském předávání státních vyznamenání 28. října. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Místo oslav vzniku samostatného Československa na Pražském hradě si pražští rektoři na významný svátek připomenou památku prvního československého prezidenta.

Zástupci vysokých škol v čele s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou položí 28. října ve čtyři hodiny odpoledne květiny k pomníku T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí.

Reagují tím na neshody s prezidentem Milošem Zemanem, který znovu odmítl na oslavy 28. října pozvat rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera a brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka.

"Česká konference rektorů zásadně nesouhlasí s takovýmto postupem a považuje ho v souvislosti se státním svátkem republiky za zcela nedůstojný," uvedl předseda ČKR a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Za jeho slova se postavilo všech 26 rektorů veřejných vysokých škol.

"Naše rozhodnutí bylo jednomyslné a relativně rychlé," řekl Zima. "Na plénu jsme se dotázali kolegů, jestli pozvání dostali, ve středu jsme sestavili prohlášení a během dvou dnů ho všichni beze změn odsouhlasili." On sám už na Hrad zaslal omluvenku.

Prezident Miloš Zeman se k jejich stanovisku vyjádřil a sdělil, že má právo pozvat, koho chce. "Prezident má právo pozvat, koho chce, stejně tak nikomu neberu právo pozvání odmítnout. Žijeme ve svobodné společnosti," uvedl.

Internetová anketa Křišťálová lupa jde do finále. Chcete vidět on-line deník Aktuálně.cz na vítězné příčce? Dejte nám svůj hlas zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy