Zeman kvůli Michalákovým zrušil pozvání norské velvyslankyně na oslavy 28. října

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2015 16:13
Prezident Zeman zrušil kvůli kauze dětí Michalákových a postupu norských úřadů v této záležitosti pozvání velvyslankyně Norského království Siri Ellen Sletnerové na oslavy státního svátku 28. října. "Můžeme potvrdit, že jsme vzkaz obdrželi dnes ráno. Dále to ale nechceme komentovat," uvedlo pro Aktuálně.cz velvyslanectví. Vrcholní čeští politici se shodují, že Zeman rozhodně má právo rozhodovat o tom, koho na oslavy pozvat, nicméně někteří politici se domnívají, že se dal nesouhlas vyjádřit i jiným způsobem.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: ČTK

Praha - Kvůli kauze dětí Michalákových a postupu norských úřadů v této záležitosti zrušil prezident Zeman pozvání norské velvyslankyně Siri Ellen Sletnerové na oslavy státního svátku 28. října.

"Velvyslankyně Norského království byla o rozhodnutí prezidenta republiky vyrozuměna dnes, ve čtvrtek 8. října 2015, diplomatickou nótou Kanceláře prezidenta republiky," píše mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v tiskové zprávě.

"Pan prezident učinil jasný krok v reakci na postup Norska v případu dětí Michalákových," řekl Aktuálně.cz Jiří Ovčáček.

Norská velvyslankyně nebude mít přístup na žádnou z akcí, které pořádá Kancelář prezidenta republiky u příležitosti státního svátku 28. října 2015. Norské velvyslanectví potvrdilo, že zprávu dostalo dnes ráno, odmítlo se k ní však vyjádřit. "Můžeme potvrdit, že jsme vzkaz obdrželi dnes ráno. Dále to ale nechceme komentovat," uvedlo pro Aktuálně.cz velvyslanectví.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky má prezident právo rozhodnout o tom, koho na Hrad na oslavu pozve a koho ne. "Rozumím tomu, že využil této příležitosti, aby demonstroval postoj k rozhodnutí norských úřadů," citoval premiéra na Twitteru vládní mluvčí Martin Ayrer.

Není to řešení, lepší by byla dohoda

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) novinářům řekl, že by dal přednost jinému postupu. "Obávám se, že to není řešení. Určitě by byla lepší dohoda. Ta reakce není úplně ideální," komentoval rozhodnutí prezidenta.

Předseda třetí koaliční strany Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) míní, že prezident vyslal Norsku jasný signál. Zhoršení vztahů s Oslem se nebojí. "Obával bych se, pokud bychom vyhlásili válku nebo odvolali velvyslankyni," poznamenal šéf lidovců.

Podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) je nepozvání norské velvyslankyně na oslavu státního svátku 28. října jednou z mála možností, které má prezident Miloš Zeman, aby vyjádřil svůj nesouhlas s postupem norských úřadů v kauze chlapců Michalákových. Norsko podle něj muselo očekávat, že Česko dá nějakým způsobem svůj nesouhlas najevo.

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je věcí Zemana, koho na oslavu státního svátku pozve. Kalousek by ale hledal jinou formu protestu.

Předseda ODS Petr Fiala nepovažuje Zemanovo gesto za šťastné. Upozornil, že Česko čerpá prostředky z norských fondů, a mělo by proto postupovat obezřetně. 

Případ Michalákových

Norské úřady rozhodly o tom, že má Češka Eva Michaláková přijít o rodičovská práva ke svým dvěma synům a mladší, šestiletý chlapec má jít k adopci. Rozhodnutí není pravomocné, matka se chystá odvolat. Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny Denise a Davida v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud považoval ale zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů.

Diplomatickou protestní nótu ve středu předal norské ambasádě také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Česko je podle nóty rozhodnutím znepokojeno a má pochybnosti, že je v souladu s mezinárodními závazky Norska.

Zaorálek předpokládá, že se s velvyslankyní sejde po jejím návratu do Prahy. Podle ambasády se Sletnerová vrátí začátkem příštího týdne. V úterý se šéf české diplomacie setkal s její zástupkyní Monicou Stenslandovou a tlumočil jí rozhořčení české vlády nad postupem úřadů.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je rozhodnutí norských úřadů bezohledné k matce i k "biologické rodině". Pokud se podle předsedy vlády rozhodnutí potvrdí, nepochybně to poškodí česko-norské vztahy.

Prezident Zeman v úterý uvedl, že by ČR mohla do Prahy na takzvané konzultace zavolat svého velvyslance z Norska. Podle hlavy státu se tento krok podniká v případech, kdy se chce vláda zastat svých občanů. Postupem v takových kauzách, jako je případ Michalákových, se budou zabývat i ministři zemí V4.

Spory s diplomaty

Není to první spor mezi prezidentem Milošem Zemanem a zahraničním velvyslancem. V dubnu tohoto roku například hlava státu naznačila, že americký velvyslanec Andrew Schapiro má dveře na Hrad zavřené. Schapiro tehdy kritizoval českého prezidenta kvůli chystané návštěvě Moskvy u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války.

„Nedovedu si představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. A nenechám si mluvit do plánu svých zahraničních cest žádným velvyslancem,“ řekl tehdy v rozhovoru pro Parlamentnilisty.cz Miloš Zeman.

 

Právě se děje

Další zprávy