Praha - Prezidentu Miloši Zemanovi důvěřuje 49 procent lidí, a je tak třetí nejdůvěryhodnější ústavní institucí v zemi. Na prvním místě již tradičně skončila obecní zastupitelstva, nejméně lidé věří Senátu.
Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Důvěra v prezidenta zůstává již druhý měsíc stabilní. "Prezidentovi častěji důvěřují respondenti starší 60 let, ekonomicky neaktivní, důchodci a příznivci ČSSD a KSČM," dodávají autoři průzkumu.
Oproti minulému období naopak klesla důvěra ve vládu a poslance. Kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) věří 42 procent lidí, což je o tři procentní body méně než v březnu.
"Vládě častěji důvěřovali zejména dotázaní s dobrou životní úrovní, nadprůměrné důvěře se vláda přirozeně těší také mezi přívrženci koaličních stran (ČSSD, ANO a KDU-ČSL), naopak u potenciálních voličů pravice (zejména ODS a TOP 09), ale i mezi příznivci KSČM je její podpora výrazně nižší," dodává CVVM.
Sněmovně věří 32 procent občanů, v březnu to bylo 35 procent. Senát má důvěru ještě menší - v dubnu klesla na 30 procent z březnových 33 procent. Oběma institucím pak důvěřují většinou mladí lidé do 29 let a respondenti s dobrou životní úrovní.
S politickou situací je nespokojena polovina lidí
Nejvíce Češi věří obecním zastupitelstvům a starostům. Téměř dvě třetiny (63 procent) lidí důvěřují svému obecnímu zastupitelstvu, tři pětiny (61 procent) pak přímo starostovi. Krajští zastupitelé mají důvěru 41 procent občanů, samotný hejtman pak 37 procent.
Důvěryhodnost osob stojících v čele samospráv tedy přesně kopíruje míru důvěry v celá zastupitelstva.
Nespokojenost s politickou situací v České republice vyjadřuje přesná polovina obyvatel, což je v posledních třech měsících téměř neměnné. V září loňského roku byly nespokojené tři čtvrtiny lidí a od té doby jejich počet klesal. Naopak spokojeno je nyní 13 procent lidí, 34 procent pak uvedlo, že nejsou ani spokojeni, ani nespokojeni.
Průzkum proběhl od 7. do 14. dubna a zúčastnilo se ho 1027 lidí.