Se zavražděným studentem se ve Žďáru rozloučily stovky lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2014 14:59
Do smuteční síně na Zelené hoře přišli rodině vyjádřit účast Petrovi spolužáci z obchodní akademie, představitelé města i lidé z vesnice Nížkov, kde chlapec žil.
Rozloučení s Petrem Vejvodou
Rozloučení s Petrem Vejvodou | Foto: Ludvík Hradilek

Žďár nad Sázavou - Stovky lidí se ve Žďáru nad Sázavou rozloučily se zabitým šestnáctiletým studentem Petrem Vejvodou. Utrpěl smrtelná zranění, když šel na pomoc spolužačce, kterou napadla psychicky nemocná žena.

Do smuteční síně na Zelené hoře přišli rodině vyjádřit účast Petrovi spolužáci z obchodní akademie, představitelé města i lidé z vesnice Nížkov, kde chlapec žil.

"Byl to hrdina. Budeme si ho pamatovat jako správného kluka, který nás zachránil," řekla jedna z Petrových spolužaček před bílou rakví bohatě vyzdobenou květinami.

Foto: Ludvík Hradilek

Během křesťansky vedeného obřadu zavzpomínala na hocha také jeho teta, promluvil zástupce školy, žďárská starostka Dagmar Zvěřinová i starosta Nížkova Jan Mokrý. Na závěr přečetl kněz Tomáš Holý dopis rodičům od kardinála Dominika Duky. Emotivní náladu v obřadní síni řada mladých lidí nevydržela a některé museli ošetřit zdravotníci, kteří tam byli připraveni se sanitkou.

Na obchodní akademii byla kvůli pohřbu zkrácena výuka. S organizací dopravy u smuteční síně pomáhají policisté i žďárští dobrovolní hasiči, mezi které Petr patřil tři roky. Smuteční síň byla zaplněna hodinu před začátkem rozloučení. Početná skupina smutečních hostů sledovala obřad na obrazovce venku v dešti.

Studenta pobodala šestadvacetiletá žena z Ostravy. Zranila také další dvě studentky a policejního vyjednavače. Útočnice byla ve škole zadržena, hrozí jí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest.

Jedna ze zraněných studentek a policista byli z nemocnice propuštěni už v minulých dnech. "Dívka s bodným zraněním v oblasti břicha opustila nemocnici v Novém Městě na Moravě dnes krátce po poledni. Bude zatím v domácím ošetřování. Rána se hojí dobře, zranění podle ošetřujících lékařů nezanechá trvalé následky," řekl mluvčí nemocnice Roman Kratochvíl.

Policie podle krajské mluvčí Dany Čírtkové zatím žádné výsledky zkoumání zdravotního stavu obviněné ženy nemá.

Od úterní tragédie lidé zapalují svíčky na spontánně vzniklých pietních místech u školy i v Nížkově. Desítky podpisů se zatím sešly na kondolenčních arších přístupných na žďárském městském úřadě. "Kondolence e-mailem chodí ze všech koutů České republiky a některé jsou i ze Slovenska," doplnila mluvčí úřadu Nikola Adlerová.

V pátek Petrovu památku u školy zapálením svíčky uctili prezident Miloš Zeman a předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zeman také potvrdil své rozhodnutí studenta v příštím roce vyznamenat. Petrovi byla rovněž věnována dubová alej, která byla v pátek za účasti prezidenta a s pomocí hejtmanů zasázena u rybníka v Novém Veselí nedaleko Žďáru.

Škola už Petra navrhla na cenu Michala Velíška. Uděluje ji každoročně Nadace ADRA lidem, kteří prokázali statečnost v situacích, při nichž jde o záchranu lidského zdraví či života. Miroslava Žaludová z nadace řekla, že podpora veřejnosti byla v tomto případě mimořádná. Návrhů na udělení ceny zabitému studentovi přišlo více než 450.

 

Právě se děje

Další zprávy