Zeman: Vyznamenané oddělí příští rok od demonstrantů Hradní stráž

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2018 22:24
Hradní stráž vytvoří příští rok před udílením státních vyznamenání u Pražského hradu špalír, kterým ocenění projdou. Prezident Miloš Zeman je tak chce oddělit od demonstrantů. Řekl to dnes v televizi Barrandov. Letos udělalo 28. října zhruba 30 lidí před Hradem uličku a na přicházející na slavnostní udílení vyznamenání křičeli "hanba".
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Aktuálně.cz

Prezident odsoudil také aktivisty, kteří v sobotu 17. listopadu vyhodili do odpadkového koše kytice, jež u památníku na pražské Národní třídě položili někteří politici.

V odpadcích skončily květiny od Zemana, premiéra Andreje Babiše (ANO) nebo šéfa hnutí SPD Tomia Okamury. "Jestli dochází i k takovým excesům jako házení kytek do koše, tak to už hraničí s fašismem," uvedl Zeman.

Podle policie se aktivisté vyhozením květin dopustili přestupků proti majetku a občanskému soužití. Policisté z nich podezírají jednoho muže a jednu ženu a jejich případ předají městské části Praha 1.

Zeman dnes řekl, že pokřikování na účastníky slavnostního večera ve Vladislavském sále 28. řina bylo obzvlášť odporné, protože na ceremonii přicházeli i příbuzní vojáků, kteří padli v Afghánistánu. "A protože za demokracii se má bojovat, tak jsem se rozhodl, že příště tam bude špalír Hradní stráže. Hradní stráž vzdá čest těm, kteří jsou vyznamenáni, a jejich příbuzným," uvedl prezident.

Demonstranti, které označil za fašistické křiklouny, budou podle něj vytlačeni někam jinam.

Lidé, kteří letos před udílením vyznamenání demonstrovali, nesli mimo jiné transparenty s nápisy "Invaze je teď", "Braňme se" nebo "Masaryk přivedl republiku na svět, tihle ji pohřbívají" s odkazem například na Zemana, Babiše nebo Okamuru.

Postoj ČSSD? Absurdní

Postoj sociální demokracie k pátečnímu hlasování o nedůvěře vládě považuje prezident Miloš Zeman za absurdní. Poslanci vládní ČSSD mají v plánu při hlasování odejít ze sálu. Zeman to označil za techniku chytré horákyně. Přisuzuje to tomu, že v sociální demokracii jsou dvě názorové skupiny a toto je způsob, jak je skloubit.

"Je tady vláda s důvěrou. Je poněkud absurdní, jestliže sociální demokracie je ve vládě, ale současně uvažuje o tom, že by vlastně měla jenom odejít," uvedl prezident.

Vedení ČSSD vyzvala k setrvání ve vládě platforma Zachraňme sociální demokracii, k jejímž iniciátorům patří bývalí místopředsedové strany Jiří Zimola a Michal Hašek. Strana podle platformy úspěšně prosazuje levicový program. Vedení a poslanci by se neměli nechat zatáhnout do "nezodpovědného pokusu o vyvolání vládní krize". Připomněla, že účast ČSSD ve vládě schválilo celostranické referendum.

O referendu dnes hovořil i Zeman: "Jestliže se ČSSD v referendu rozhodla pro vstup do vlády, tak nikdo nemá rozhodovat proti vůli členské základny," uvedl. Doufá, že "duševně normální lidé" ve Sněmovně budou mít v pátek převahu a návrh na vyslovení nedůvěry neprojde.

 

Právě se děje

Další zprávy