Zdravotnictví dalo miliony za systém, který ani nevznikl

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 16. 6. 2014 10:40
Vyplývá to ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Toms

Praha - Ministerstvo zdravotnictví zaplatilo 3,2 milionu korun za přípravu a ukončení IT systému pro řízení kvality a nákladovosti ve zdravotnictví, na kterém se ani nezačalo pracovat.

Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), když prověřoval hospodaření ministerstva v letech 2010 až 2013. Kontroloři našli také chyby v účetnictví, sdělil mluvčí úřadu Jaroslav Broža.

Na vytvoření systému pro podporu řízení kvality a nákladovosti ve zdravotnictví ministerstvo zdravotnictví uzavřelo tři smlouvy v červnu 2010, po zhruba roce a půl tento projekt zastavilo.

Po vybudování technologické infrastruktury resortu měly být v rámci projektu provozovány ekonomické a další informační systémy a zpracovávány společné agendy zúčastněných organizací, uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Dodavateli sice ministerstvo žádné peníze nevyplatilo, za projektové řízení ale zaplatilo přes dva miliony korun a další více než milion uhradilo advokátní kanceláři za právní analýzu a rozvázání smlouvy s dodavatelem.

Nejvyšší kontrolní úřad.
Nejvyšší kontrolní úřad. | Foto: Ludvík Hradilek

"Přestože se na praktickém naplnění projektu vůbec nezačalo pracovat, ministerstvo v souvislosti s ním vyplatilo celkem 3,2 milionu korun," uvedl NKÚ.

„Bývalé vedení ministerstva v čele s ministryní Juráskovou se rozhodlo zadat projekt, který vedení následující, tedy za pana ministra Hegera, vyhodnotilo jako nadbytečný. Výdaje, které NKÚ ve své zprávě kritizuje, tedy vlastně vydalo minulé vedení ministerstva za to, aby dle všech nezbytných pravidel zastavilo projekt za téměř tři čtvrtě miliardy, který zdědilo a vyhodnotilo jako nepotřebný,“ reagoval na zjištění NKÚ ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

"Podobnou nekoncepčnost už nedopustím"

"Podobnou nekoncepčnost, kdy projekt byl napřed objednán a potom zastaven, už nedopustím. Co se týká dalších kritizovaných bodů, jde vždy o kroky minulých vedení resortu, ale nechám na svém úřadu prověřit, zda zpráva neukazuje na chyby, které by se mohly opakovat," dodal ministr.

Němeček upřesnil, že o zadání projektu rozhodla tehdejší ministryně Dana Jurásková (ODS), následující ministr Leoš Heger (TOP 09) ho vyhodnotil jako nadbytečný. Se společností IBM uzavřelo tehdejší vedení 29. června 2010 tři smlouvy v celkovém plnění 676 milionů korun. Dále byla uzavřena rámcová smlouva se společností Accenture Central Europe BV.

Práce na projektu zastavilo ministerstvo 28. února 2012, protože nenaplňoval strategické záměry ministerstva.

"Ministerstvo zrušilo realizaci projektu a odstoupilo od smlouvy s IBM, aniž jí vyplatilo jakékoli finanční prostředky. Byly uhrazeny pouze nezbytné náklady společnosti Accenture Central Europe BV," řekl Němeček.

Účetnictví nebylo podle kontrolorů v letech 2009 až 2013 správné, protože ministerstvo zdravotnictví účtovalo některé položky do období, s nímž dané účetní případy časově ani věcně nesouvisely. Nedostatky NKÚ zjistil také u odpisů majetku a obsahového vymezení položek účetní závěrky.

Více za dary, méně za spotřebu materiálu

Kontrolní úřad poukázal také na výdaje na cestovné, za které se v letech 2011 až 2013 ročně utratilo 5,3 až 6,1 milionu korun.

O více než třetinu se v tomto období zvýšily výdaje na reprezentaci, z milionu korun v roce 2011 na téměř 1,7 milionu korun o dva roky později. Za dary v kontrolovaném období ministerstvo zdravotnictví utratilo nejvíc v roce 2012, kdy za ně zaplatilo 410 000 korun.

Výrazně naopak klesly výdaje za spotřebu materiálu. Z 980 milionů korun v roce 2011 se snížily na 65 milionů o rok později a necelých 53 milionů korun v loňském roce. Velké výdaje v roce 2011 ovšem souvisely s nákupem očkovacích látek proti chřipce.

NKÚ svou kontrolou prověřil nakládání s majetkem a výdaje ministerstva zdravotnictví za celkem 521 milionů korun. Kontroloři se vedle zmíněných oblastí soustředili také na výdaje za konzultační, právní a poradenské služby.

„Co se týká dalších kritizovaných bodů, jde vždy o kroky minulých vedení rezortu, ale nechám na svém úřadu důkladně prověřit, zda zpráva neukazuje na nějaké chyby, které by se mohly opakovat,“ dodal ministr Němeček.

 

Právě se děje

Další zprávy