Poslanci dali šanci zákazu kouření. Němeček za něj lobboval s urnou na řečnickém pultíku

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 15. 12. 2015 18:47
Poslanci na druhý pokus poslali protikuřácký zákon do druhého čtení. Minulé úterý se to kvůli rozsáhlé debatě nepodařilo, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se tentokrát za zákaz kouření rozhodl lobbovat těžším kalibrem. Na úvod rozpravy se postavil k řečnickému pultíku, na nějž si postavil pohřební urnu. "Zastavte likvidaci jednoho okresního města ročně!" připomněl, že rok co rok zemřou na následky kouření tisíce lidí. Z diskuse bylo vidět, že zákon Sněmovnu rozděluje, proti vystoupili někteří koaliční zákonodárci.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Zákaz kouření je po několikahodinových debatách ve druhém čtení. Poslanci v úterý znovu zhruba hodinu a půl zejména vypočítávali, proč by takzvaný protikuřácký zákon neměl být přijat. K opoziční ODS, která tvrdí, že jde o zásah do svobody lidí, se přidali i někteří koaliční zákonodárci.

 "Vadí mi, že kampaň není férová. Proč nikdo nezmiňuje třeba kuřáky, kteří zemřou v devadesáti šesti letech?" tázal se svých kolegů Jaroslav Zavadil. I další sociální demokrat, Vítězslav Jandák, vystoupil otevřeně proti zákonu. Podle něj má Sněmovna na práci mnohem důležitější věci. "Až nikdo nebude krást, tak potom by měli lidé přestat kouřit," prohlásil.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček po hlasování, které poslalo vládní návrh do zdravotnického výboru, neskrýval spokojenost. "Je to pro mě optimistické sdělení, že se pro tento zákon ve Sněmovně najde většina. Pevně věřím, že v příštím roce bude schválen," řekl novinářům.

Ještě před tím, než se na zákon dostala řada, se Němeček podivoval, že se dolní komora začala návrhem zabývat až pět měsíců poté, co ho do Parlamentu poslala vláda. "Přestávám věřit, že je to náhoda," uvedl. Minulé úterý projednávání poznamenaly obstrukce, které vyvrcholily sérií přestávek.

Možná i proto se Němeček rozhodl, že své vystoupení před poslanci na úvod úterní debaty trochu ozvláštní. Podobně jako Andrej Babiš minulý týden, i on se vybavil rekvizitou. Na rozdíl od dětské pokladničky se ale vybavil pohřební urnou. 

Chtěl tím upozornit na to, že ročně zemře na rakovinu a další nemoci způsobené kouřením zhruba 18 tisíc lidí. "To jsou Svitavy, Pelhřimov, Benešov. Zastavte likvidaci jednoho okresního města ročně," vypomohl si u nelichotivé statistiky přirovnáním.

Připustil nicméně, že je ochotný kývnout na zmírnění zákazu vynětím elektronických cigaret. "Elektronické cigarety a výrobky, které jsou založeny na spalování tabáku, jsou jiná kategorie," couvá Němeček z původního návrhu.

Podle vládního návrhu by mělo být kouření zakázáno ve všech restauracích a kulturních zařízeních. Kromě toho ale takzvaný protikuřácký zákon počítá s tím, že omezí i prodej alkoholu tak, aby se k němu hůře mohli dostat děti a mladiství. Restaurace by kromě toho měly nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než pivo.

 

Právě se děje

Další zprávy