Mladí si riziko smrti nepřipouští, tvrdí sociolog. Odpudivé krabičky cigaret pomůžou, věří lékařka

Jan Hejl Jan Hejl
13. 2. 2016 20:45
Experti se neshodnou v tom, jestli odpudivé obrázky na cigaretách odradí kuřáky a ubude počet Čechů závislých na nikotinu. Opatření, podle kterého mají většinu krabičky cigaret pokrýt varovné fotografie ilustrující nemoci z kouření, má začít platit od května.
Foto: Aktuálně.cz

PrahaKuřáky už od konce května čeká při každém nákupu cigaret nepříjemný pohled. Výrobci budou podle nové vyhlášky ministerstva zemědělství muset na krabičky cigaret umístit varovné obrázky ilustrující škodlivost kouření.

Může záměr skutečně vést k dlouhodobému snížení počtu kuřáků? Odborníci oslovení online deníkem Aktuálně.cz se neshodnou. Ačkoliv v zemích, kde platí podobná opatření, závislých na nikotinu mírně ubylo, není vůbec jisté, zda odpudivé obrázky odradí teenagery. Tedy skupinu lidí, na kterou ministerstvo zdravotnictví míří. Právě kuřáků mezi mladými v posledních letech přibývá.

Co na kuřáky chystá nová vyhláška?

Cigareta, cigarety, kouř, kouření, kuřák, ilustrační foto
  • Opatření ministerstva zemědělství začne platit od 20. května letošního roku.
  • Na krabičkách bude muset být kromě současného varovného textu i obrázek a informace o odvykání kouření. 
  • Vyhláška obsahuje i seznam konkrétních 42 obrázků určených na krabičky cigaret. Stanovené jsou i požadavky na písma, barvy textů a jejich podkladů u textového varování.
  • Poté, co zákon vstoupí v platnost, začne platit i zákaz prodeje cigaret s příchutěmi, které jsou oblíbené především mezi mladými lidmi. Výjimkou jsou jen mentolové cigarety, které na trhu zůstanou až do roku 2020.
  • Staré zásoby cigaret mohou prodejci nabízet ještě tři měsíce po začátku platnosti zákona.

Záměr vlády vítá lékařka Kamila Zvolská z pražského Centra pro závislé na tabáku. "Reklama v místě prodeje cigaret je poměrně silná, jsou na ní zobrazeni mladí lidé, kteří jsou v pohodě, což samozřejmě působí podprahově," vysvětluje Zvolská, proč -náctiletí často sahají po cigaretě. "Jestliže krabička bude najednou vypadat ošklivě, může to pomoci," myslí si.

Se Zvolskou však nesouhlasí sociolog a odborník na komunikaci Jaromír Volek. Podle něj zastrašující kampaně, které vyvolávají obavy o zdraví nebo přímo o život, na mladé nepůsobí. "Nejmladší (potenciální) kuřáci si jen obtížně připouštějí blízkost smrti či zdravotních problémů," upozorňuje pedagog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity s tím, že si společnost na odpudivé krabičky cigaret zvykne a vyhláška přestane plnit svůj účel.

Podobným nařízením, jaké začne platit v Česku, se už nyní řídí výrobci cigaret například ve Francii, Brazílii nebo Austrálii, kde po zavedení obdobného – byť přísnějšího – opatření počet kuřáků skutečně klesl.

Stačí jednobarevné krabičky

Na krabičkách cigaret se od května mimo odstrašujících obrázků objeví i rady, jak přestat kouřit a koho vyhledat pro pomoc při závislosti na nikotinu. Tento krok lékařka Kamila Zvolská rovněž podporuje. Tvrdí, že i dnes po internetu kolují neúčinné metody, jak se kouření zbavit.

"Někteří lidé mohou být dezinformovaní nebo si mohou myslet, že některé tabákové značky jsou méně škodlivé než jiné. I proto jsou tyto informace důležité," říká a zdůrazňuje, že podle průzkumů chtějí tři čtvrtiny kuřáků s cigaretami přestat.

To potvrzuje i psychiatr Radkin Honzák, jenž tvrdí, že odpudivost krabiček bude motivovat kuřáky, aby se zlozvykem přestali. "Osobně si ale myslím, že by stačily jednotné přebaly v šedavých či nahnědlých tónech s jednotným písmem a přitažlivost by klesla," nabízí méně radikální řešení.

Honzák však upozorňuje, že snížení počtu kuřáků daleko víc než na podobě krabičky od cigaret závisí na celkové atmosféře ve společnosti.

"Pokud bude prezident klepat popel na všechny protikuřácké snahy, budou jeho duševně mdlí následovníci mít dostatek výmluv, aby dělali totéž," domnívá se.

Obavy trafikantů

Snaha státu snižovat počet kuřáků naopak přidělává starosti majitelům trafik, kteří tabákové výrobky prodávají. Podle Romana Slavíka, místopředsedy Českomoravského sdružení trafikantů, hrozí, že jim opatření může způsobit výpadek v příjmech.

Boj proti kouření by mohl přinést problémy zejména malým venkovním stánkům, které už teď mnohdy nedokážou čelit konkurenci velkých řetězců.

"Podíl prodeje tabákových výrobků v takových trafikách tvoří i 80 procent vůči zbývajícímu sortimentu. Tyto obchody by plánované opatření mohlo významně postihnout," obává se Slavík a dodává, že přesné dopady zatím vyčíslit nejdou. Ministerstvo totiž prodejcům ještě přesnou podobu vyhlášky nesdělilo.

Stát počítá s tím, že opatření vstoupí v platnost od 20. května. Má připravenou sérii 42 odpudivých obrázků, které výrobci budou muset tisknout na krabičky cigaret. Zdravotní varování před škodlivostí kouření bude zahrnovat 65 procent přední a zadní strany obalu. Ministerstvo zemědělství si od nařízení slibuje, že se sníží počet kuřáků o dvě procenta.

Opatření je součástí širšího tažení vlády proti kouření – v Poslanecké sněmovně už zákonodárci projednávají předlohu protikuřáckého zákona, který předkládá Sobotkova vláda. Ten počítá s plošným zákazem kouření v restauracích, barech nebo čajovnách.

Rozdělení restaurací na kuřácké a nekuřácké je podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Vymazala nedostatečné. Senátor Jaroslav Kubera si myslí, že současný zákon je jedním z nejlepších v Evropě. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 26 minutami

Slavia dostala za pyrotechniku pokutu 100 tisíc

Fotbalová Slavia dostala od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace pokutu 100 tisíc korun za to, že fanoušci Pražanů v domácím zápase s Plzní masivně použili pyrotechniku. Šlágr druhého kola prvoligové nadstavby, který Slavia vyhrála 1:0 a zajistila si obhajobu titulu, byl kvůli pyrotechnice z tribun na dvě minuty přerušen.

Ve dvacetitisícovém stadionu v Edenu bylo vzhledem k opatřením proti šíření nemoci covid-19 zhruba 3500 diváků.

Jiný pražský klub Sparta musí zaplatit 20 tisíc korun za nesportovní chování svých příznivců ve finále domácího poháru v Liberci, kde při vítězství 2:1 použili pyrotechniku a poškodili zařízení stadionu.

Kondiční trenér Liberce Petr Hejný má pozastavenou funkci na dva soutěžní zápasy. Navíc dostal pokutu deset tisíc korun za nesportovní chování a nevhodné výroky k rozhodčích po prohraném finále MOL Cupu.

Pět hráčů dostalo druhou žlutou kartu v nadstavbě, což znamená stopku na jedno utkání. To se týká jen mladoboleslavského Jaroslava Zeleného, jehož tým v neděli sehraje v Liberci kvalifikační duel o postup do 2. předkola Evropské ligy.

Sparťany Bořka Dočkala, Libora Kozáka, Ladislava Krejčího i Romana Potočného z Ostravy mohou jejich kluby z trestu vyplatit, aby začali novou sezonu s čistým štítem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy