Zadlužení obyvatel Česka za letošní tři čtvrtletí meziročně vzrostlo o 8,2 procenta na 3,53 bilionu korun. Mezi hlavní trendy na úvěrovém trhu patří meziroční růst nespláceného dluhu na spotřebu, a to zejména u lidí do 24 let. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, které ve středu poskytla společnost CRIF - Czech Credit Bureau.
Dluh na spotřebu činil 605 miliard korun a vzrostl o 6,9 procenta. Objem nespláceného dluhu se meziročně zvýšil o 12,5 procenta na 32,36 miliardy korun, a to zásluhou nesplácených úvěrů na spotřebu, jejichž objem meziročně vzrostl o 15 procenta na 27,9 miliardy korun.
Nějakou formu dluhu na spotřebu měly ke konci třetího čtvrtletí 2,3 milionu lidí, o tři procenta méně než před rokem. Objem krátkodobého dluhu narostl ve všech krajích České republiky stejně jako průměrná částka na jednoho dlužníka, která proti loňsku vzrostla o desetinu na 267 tisíc. Na objemu krátkodobého dluhu se nejvíce podílí lidé ve věku 45 až 54 let. Nejvyšší průměrná částka na dlužníka připadá na skupinu 35 až 44 let, a to 311 tisíc korun.
Objem dluhu na bydlení na konci třetího čtvrtletí dosáhl 2,92 bilionu korun, o 8,5 procenta více než před rokem. "Rychlý růst je z velké části dán vysokými cenami nemovitostí. Výrazně se oproti loňsku zvýšila i průměrná částka na jednoho dlužníka, a to o desetinu," upozornila výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná. V porovnání s loňskem se průměrná částka nových úvěrů na bydlení zvýšila o 36 procent na 4,54 milionu Kč.
Úvěr na bydlení mělo v Česko ke konci třetího čtvrtletí letošního roku 1,05 milionu lidí. Na jednoho dlužníka připadá v hypotečních úvěrech a úvěrech ze stavebního spoření průměrná částka 2,77 milionu korun. Tento typ úvěrů má 12 procenta dospělého obyvatelstva, nejvíce ve věkové kategorii 35 až 44 let, a to 24 procent. Lidí s dlouhodobým úvěrem meziročně ubylo napříč všemi generacemi.