reklama
 
 

Kvůli sinicím rychle přibývá zákazů koupání. Platí na Brněnské přehradě nebo jezeře Chmelař

Aktualizováno 19. 7. 2018 19:18
Počet míst, kde hygienici koupání zakázali, rychle roste. Většina českých koupališť má ale stále vodu ke koupání vhodnou.

Praha - Zákazů koupání v přírodních koupalištích v ČR přibývá. Nově ho hygienici vyhlásili na Brněnské přehradě a v jezeře Chmelař u Úštěku na Litoměřicku.

Kvůli sinicím platí zákaz koupání například také v rybnících Sykovec na Žďársku, Černý na Jihlavsku, Rosnička na Svitavsku a dočasně i v tábořišti Podolsko u orlické nádrže. Některá další místa hygienici ke koupání nedoporučují. Většina českých koupališť má ale stále vodu ke koupání vhodnou.

Zákaz koupání na Brněnské přehradě se týká všech pěti sledovaných koupališť, a to Rokle, Rakovce, Kozí horky, Osady i Sokolského koupaliště. Voda v přehradě se zhoršovala každý týden, důvodem byl brzký nástup teplého počasí, které sinicím vyhovuje. Podle Miroslava Staňka z krajské hygienické stanice nemuseli hygienici na jižní Moravě sáhnout k zákazu koupání několik let.

Poprvé za 14 let platí zákaz koupání i v jezeře Chmelař, a to přesto, že se tamní voda každoročně kazí dříve než v jiných přírodních nádržích v kraji. Lidé ubytovaní v místním kempu tak budou muset za koupáním cestovat. V Podolsku na Orlíku se kvalita vody zhoršila extrémně, množství sinic přesahuje desetinásobek povolených hodnot. Sezonu kvůli špatné kvalitě vody ukončilo koupaliště ve volné přírodě Dolce u Trutnova.

Od minulého týdne přibylo sinic také v přehradě Sedlice na Pelhřimovsku. Její voda podle dnešních informací krajské hygienické stanice představuje pro rekreanty zdravotní riziko, ale zákaz koupání tam zatím vydán nebyl. Hygienici nedoporučují rovněž koupání v přírodním koupališti u kempu v Sedmihorkách v Českém ráji, v rybníku Valcha na Klatovsku nebo v přehradě České údolí u Plzně. Sinice se pro krátkodobém zlepšení přemnožily v přehradě Skalka u Chebu.

Zhoršenou kvalitu vody má i Máchovo jezero na Českolipsku. Není to ale nic neobvyklého, sinice jsou tam ve zvýšeném množství každé léto. Lidé by se po koupání v jezeře měli osprchovat, zdravotní problémy mohou mít zejména citliví jedinci, tedy těhotné ženy, alergici či děti. Naopak v přehradní nádrži Seč na Chrudimsku sinice v posledních týdnech ustoupily, riziko vzniku zdravotních problémů u některých vnímavých jedinců je už jen mírně zvýšené.

Moravskoslezští hygienici nadále nedoporučují koupání v nádržích Baška a Brušperk na Frýdecko-Místecku. I v jejich vodách se výrazně rozmnožily toxické sinice. Zhoršenou kvalitu vody moravskoslezští hygienici zaznamenali i v rybníce Bohušov na Bruntálsku.

Výskyt sinic mohou lidé ověřit jednoduchým testem, kdy vodu naberou do plastové lahve a po půl hodině ověří, zda se zelené částice shromáždily u hladiny. Pokud ano, jsou to sinice. Pokud zůstane voda rovnoměrně zakalená v celém objemu nebo se začne tvořit větší zákal u dna, pravděpodobně jsou to řasy.

Podívejte se na rozhovor s odborníkem na kvalitu vody:

Na tom, aby nás sinice trápily, pracujeme od druhé světové války, teď už se jich nezbavíme, tvrdí hydrobiolog z Povodí Vltavy Jindřich Duras. | Video: Daniela Drtinová |  21:32

autor: ČTK | 19. 7. 2018 16:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama