Začalo astronomické léto, hrozí silné deště

Věda a Příroda
21. 6. 2009 12:20
Slunce dosáhlo nejsevernějšího bodu své dráhy

Praha - Astronomické léto začalo dnes v 7 hodin 45 minut. Právě v tuto dobu dosáhlo Slunce nejsevernějšího bodu své dráhy a vstoupilo do znamení Raka. Zažijeme tak nejdelší den a nejkratší noc roku.

Půlnoční Slunce

Pokud bychom se v Čechách dokázali vznést 280 kilometrů nad zemský povrch, mohli bychom vidět takzvané půlnoční Slunce.  Na severním polárním kruhu nezapadne ani o půlnoci a bude se pomalu posouvat nad severním obzorem.

Pokud by se nám tedy povedlo dostat se vysoko nad Zemi, naskytla by se nám úchvatná podívaná. „Slunce by svítilo oslnivě a čistě bíle nad severem a ozařovalo by všechny umělé družice, které v té době nad střední Evropou prolétají. Díky záři tohoto půlnočního Slunce je v červnu i ze Země vidět nejvíc umělých družic. Vypadají jako hvězdy a naprosto tiše se pohybují všemi směry mezi skutečnými hvězdami," popisuje tento jev Pavel Příhoda z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy. 

Předbíhající slunovrat

Datum slunovratu však není pevné, někdy připadne už na dvacátého června. Příčin tohoto pohybu je víc. Kalendářní rok trvá 365 nebo 366 dní, ale Země oběhne kolem Slunce za 365 dní, 5 hodin, 49 minut. Proto se okamžik letního slunovratu opožďuje každý následující rok o oněch přebývajících 5 hodin 49 min. Zařazením přestupného roku se okamžik letního slunovratu „předběhne" o 24 h mínus zmíněných 5 hodin 49 minut. To je 18 hodin 11 minut,  a přitom se může datum letního slunovratu změnit na 20. červen.

Dalším důvodem jsou čtyřsetleté cykly gregoriánského kalendáře. V roce  2000 jsme vstoupili do nového cyklu a právě na začátku jednotlivých cyklů vznikají největší rozdíly. V první polovině jednadvacátého století tak slunovrat připadne na dvacátý červen celkem devětkrát. Vliv na "posun" slunovratu mají i pomalé změny zemské dráhy, díky kterým se dokonce prodlužuje léto. Do roku 3000 se prodlouží o šest hodin a 29 minut. 

Léto zatím jen astronomické. Hrozí silné deště

První letní dny ještě budou připomínat spíše počátek jara. Hydrometeorologové navíc varují před silným deštěm, který by měl od pondělí do středy postupně zasáhnout téměř celé území České republiky. Déšť by mohl rovněž zvednout hladiny menších řek.

Foto: Ludvík Hradilek

Vydatné srážky by měly nejprve v pondělí dopoledne zasáhnout Slezsko a severovýchod Moravy. Podle meteorologů budou postupovat na jihozápad a v noci na úterý zasáhnou jihozápad Čech. Ve středu by srážky měly slábnout.

V pondělí očekávají meteorologové vzestup hladin menších řek. Zejména v Jeseníkách, Beskydech, na menších tocích na východě území a v Novohradských horách a na Šumavě mohou dosáhnout prvního, ojediněle i druhého stupně povodňové aktivity. Postupně by mohly stoupnout i hladiny na středních a dolních tocích.

Letní prázdniny ale už začnou příjemným a teplým počasím. V první polovině července bude převážně polojasno, jen přechodně oblačno s přeháňkami nebo bouřkami. Postupně přibývání oblačnosti a srážky s bouřkami místy. Ranní teploty se budou pohybovat kolem 17 až 11 °C. Denní teploty se vyšplhají na 24 až 30 °C.

 

Právě se děje

Další zprávy