Za opakované znásilňování podmínka. Oběť se nyní obrátila na Ústavní soud

ČTK ČTK
2. 4. 2024 13:08
Za opakované znásilňování podmínka. Oběť se nyní obrátila na Ústavní soud

Oběť opakovaného znásilňování, za které její otčím dostal podmíněný trest, se nyní obrátila na Ústavní soud. Stížnost podala z pozice poškozené, domáhá se například práva na účinné vyšetřování, poukazuje také na zásah do práva na ochranu lidské důstojnosti nebo práva na účast v řízení. Rozsudek v minulých měsících vzbudil kritiku a protesty. Zmocněnec oběti avizoval, že stížnost podá.

Kauza se týká muže odsouzeného za znásilnění a výrobu dětské pornografie. Otčím si nezletilou dívku natočil při intimním styku, poté ji skoro rok a půl až pětkrát týdně nutil k sexu. Před Okresním soudem ve Vyškově prohlásil vinu, Krajský soud v Brně tak už přezkoumával jen výrok o trestu. Původně uložené tříleté vězení podmínečně odložil na pět let.

Rozsudek je pravomocný. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž uvedl, že mu právní úprava nedává možnost podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podal stížnost pro porušení zákona, kterou se zabývá taktéž Nejvyšší soud. V dané procesní situaci ale nemůže rozsudek zrušit, jeho případný výrok by měl pouze akademickou povahu.

 

Právě se děje

Další zprávy