Jako druhý důvod rezignace ohlásili Zorjan Jojko a Karel Blažek osobu prezidenta komory Milana Kubka.
Nedávný sjezd podle Blažka naznačil, že chce jednoho jediného silného a neomylného vůdce. Posílením role šéfa komory tak podle něj delegáti omezili aktivitu členů představenstva. Jojko míní, že ponechání rozhodování na jediné osobě je "v rozporu se základními principy samosprávy".
Oběma odstupujícím lékařům také vadí, že prezident komory neřeší problémy lékařů bez politického podtextu. Své tvrzení dokládají na tom, že Kubek nedávno označil chystanou vyhlášku ministra zdravotnictví Tomáše Julínka za neústavní.
V minulosti zas komora hájila úhradovou vyhlášku Julínkova předchůdce Davida Ratha, kterou značná část lékařů kritizovala. Postavila se i na stranu zákona o neziskových nemocnicích. Jeho část Ústavní soud už zrušil.
Nepracovat na reformě? Chyba
Třetím důvodem je to, že většina delegátů sjezdu odmítla to, aby se komora podílela na přípravě reformy zdravotnictví. Podle nich bude pro lékaře klíčová.
"V případě jejího chybného provedení i nebezpečná," uvedli oba lékaři v otevřeném dopise, v němž zdůvodnili svou abdikaci. Blažka prý v představenstvu nemile překvapily také opakované "exploze nenávisti vůči soukromým lékařům".
Je to logické, řekl Kubek
Podle prezidenta komory Milana Kubka je Jojkova a Blažkova rezignace logickou reakcí lidí, kteří s usnesením nedávného sjezdu nesouhlasí. Nemohou ho tedy prý ani plnit.
Kubek řekl, že představenstvo se hned doplnilo podle pravidel svého volebního řádu o další dva členy. Jako náhradníky je zvolil sjezd. "V současnosti má představenstvo 19 členů včetně prezidenta," uvedl šéf ČLK.