Z osobního archivu generála Vorobjova (1968-1991)

Z osobního archivu generála Vorobjova (1968-1991)
Do Československa se dostal v první okupační vlně. Sloužil v Lipsku a do Čech jeho pluk pronikl ze severu od Ústí nad Labem. "To je snímek demonstrace, k nimž docházelo poté, co politické vedení odsoudilo srpnovou invazi a oznámilo, že sovětská vojska budou z Československa stažena. Demonstrace a mítinky se konaly všude, především v Praze. V besedě mi tehdy lidé říkali: Pochopte, my jsme 20 let snášeli vaši okupaci. Dvacet let jsme žili s pocitem hanby."
Razítko - povšimněte si data, z jakého je roku
Tento snímek pochází z jara 1991, kdy z letiště Boží Dar odlétalo naše letectvo zpět do Sovětského svazu, vypráví generál Vorobjov. S Vladimírem Remkem, jako členem vedení Svazu československo-sovětského přátelství, jsem tehdy byl často v kontaktu.
Tady jsme na poslední přehlídce 18. gardové motostřelecké divize, dislokované v Mladé Boleslavi, před odjezdem do Sovětského svazu. Před odjezdem každého útvaru jsme pořádali takové loučení, na které jsem zvali také představitele československé armády, aby naši vojáci neodjížděli s pocitem okupanta, ale s pocitem, že splnili svou povinnost. To jsem vždy ve svých vystoupeních zdůrazňoval.
Foto: Aktuálně.cz
17. 11. 2010 12:00

Eduard Vorobjov je důchodce žijící v Moskvě, ale ještě v listopadu 1989 byl nejdůležitějším sovětským vojákem na území Československa. Je to někdejší vrchní velitel Střední skupiny vojsk, tedy okupační armády, která v srpnu 1968 obsadila Československo a zůstala tu 21 let. Podívejte se na fotografie, které si generál Vorobjov odvezl z Československa jako vzpomínku na roky, jež tu prožil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy