Vzduch padl na -22 °C, teď se k mrazu přidá chumelenice

Dagmar Honsová, Meteopress
28. 11. 2010 15:26
V osadě Jizerka klesla v noci na neděli teplota k -22 °C, ledový bude celý týden
Postup sněžení přes Českou republiku v noci z 28. na 29. 11. 2010, jak ho načrtla meteoroložka Dagmar Honsová. Varuje, že napadnout mezi nedělí a pondělím může od 5 do 30, na horách až 50 cm.
Postup sněžení přes Českou republiku v noci z 28. na 29. 11. 2010, jak ho načrtla meteoroložka Dagmar Honsová. Varuje, že napadnout mezi nedělí a pondělím může od 5 do 30, na horách až 50 cm. | Foto: Aktuálně.cz

Česká republika - Víkendová noc byla nejchladnější z celého uplynulého týdne.

Předznamenala nadcházející období velkého chladu a také nástup sněžení, které by mělo celou republiku zasáhnout mezi nedělí a pondělím.

Připravte se na chladna z rána

Vůbec nejnižší teplota byla v noci na neděli naměřena v osadě Jizerka: -22 °C.

V Černé v Pošumaví, na Šindelové a v Deštném bylo -15 °C, ve Vyšším Brodě klesla teplota k -13 stupňům, v Pardubicích k -9,3 a v Praze-Ruzyni k -9,1 °C.

Ledová rána místy s teplotami až kolem -15 °C nás budou provázet také novým pracovním týdnem. Oproti dlouhodobému teplotnímu normálu je období pod průměrem až o 6 °C.

A ochlazovat se bude i nadále.

TIP: Kolik sněhu napadlo u vás? A komplikuje počasí život ve vašem okolí? Informujte ostatní a napište na naši stránku na Facebooku nebo s námi komunikujte na Twitteru.

Varování: 5-30, nebo až 50 cm sněhu

Během nedělního večera začne počasí ovlivňovat tlaková níže Jenna spojená s frontálním systémem, která bude postupovat dále do severovýchodní Evropy. V noci přinese sněžení na celé území Česka (odhadovaný postup sněžení je zakreslen v mapce - pozn red).

Ustávání srážek očekáváme od jihu až během pondělního odpoledne. Avšak pozor: do té doby může napadnout od 5 do 30 cm sněhu a v horských oblastech až 50 cm.

Předpověď na týden

Pondělní odpolední teploty vystoupí na -4 až 0 °C. V úterý bude oblačno až polojasno, místy se sněžením - srážkové úhrny se zastaví do 2 cm. Ranní teploty budou klesat k -6 až -10 °C, místy k -15 °C. Odpolední zůstanou mezi -7 až -3 °C.

Ve středu bude převládat velká oblačnost, ojediněle se sněhovými přeháňkami. Ráno bude opět ledové -7 až -11 °C, místy -16 °C. Odpolední teploty se zastaví mezi -6 až -2 °C.

Také ve čtvrtek a v pátek bude převážně oblačno, místy se slabým sněžením, ranní teploty budou klesat až k -15 °C a odpolední zůstávat pod bodem mrazu mezi -8 až -2 °C.

Ani na víkend neočekáváme výraznější změnu počasí, ledové dny budou pokračovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy