Vydavatel Deníku N neuspěl se žalobou na prezidentskou kancelář

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2024 17:52
Vydavatel Deníku N neuspěl se žalobou na prezidentskou kancelář

Společnost N media, která vydává Deník N, neúspěšně žalovala Kancelář prezidenta republiky kvůli tomu, že v době mandátu Miloše Zemana neodpovídala na dotazy redaktorů. Městský soud v Praze žalobu na ochranu proti nezákonnému zásahu odmítl. Následnou kasační stížnost zamítl Nejvyšší správní soud (NSS). Rozhodnutí je dočasně zpřístupněné na úřední desce. Argumentace soudu podle vydavatele Deníku N Jana Simkaniče nepůsobí přesvědčivě, a proto se obrátí na Ústavní soud.

Kancelář prezidenta republiky v květnu 2021 oznámila, že přestane poskytovat informace některým médiím. Zdůvodnila to bojem proti dezinformacím. Opatření se týkalo týdeníku Respekt, Deníku N, Seznam Zpráv a pořadů České televize 168 hodin a Reportéři ČT. Redaktoři Deníku N v květnu a červnu poslali několik dotazů tehdejšímu kancléři Vratislavu Mynářovi a Zemanovu mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi. Odpovědi nedostali, proto vydavatelství podalo žalobu.

Městský soud žalobu odmítl s vysvětlením, že nejde o kauzu pro správní soudnictví a že vydavatelství se mělo obrátit spíše na Ústavní soud. NSS výrok městského soudu potvrdil, byť dílem s jiným odůvodněním. Redakce prý měla využít zákon o svobodném přístupu k informacím a poslat standardní žádost o informace, a teprve pak se případně soudit.

 

Právě se děje

Další zprávy