Praha - Druhý krok zdravotnické reformy, který tento týden schvalovala sněmovna, přináší potíže pro metabolické a onkologické pacienty i pro cukrovkáře.
Za speciální potraviny, které jim dosud zčásti hradila pojišťovna, budou doplácet až o tři tisíce korun měsíčně navíc.
Schválená novela zákona o veřejném zdravotním pojištění totiž obsahuje totiž pozměňovací návrh poslance Marka Šnajdra z ODS, podle kterého po vyhlášení zákona „zanikají úhrady těch léčivých přípravků, které mohou být vydávány i bez lékařského předpisu."
Do této kategorie patří běžné léky na zvýšenou teplotu, na kašel a na bolest, například acylpyrin, ibalgin nebo veral. Pacient si je už dnes může koupit sám, dosud však mohl požádat lékaře, aby je předepsal. Vyplatily se mu ale pouze tehdy, když přišly na víc než třicetikorunový regulační poplatek.
„Jde o přípravky, které si už dnes lidé většinou kupují sami," připouští Martin Mátl z představenstva České lékárnické komory.
Aktuálně.cz už informovalo, že po reformě značně podraží i pomůcky pro diabetiky.
150 korun denně
Mátl však upozorňuje, že do stejné kategorie patří pět set druhů tzv. „potravin pro zvláštní lékařské účely".
Nápoje a tablety s názvy jako Anamix, Cubitan, Fortimel, Mikula nebo Nutridrink předepisují specialisté pacientům, kteří potřebují dlouhodobé diety, v první řadě těm, kdo trpí poruchami metabolismu, anebo těm, kdo se zotavují po onkologické terapii.
„Obvykle potřebují tři balení denně po padesáti korunách. Pojišťovna proplácí zhruba třicet korun," vysvětluje Mátl.
Změnou jednoho paragrafu, s níž souhlasí i ministerstvo zdravotnictví, tyto výhody pro chronické pacienty končí.
Od úterý do středy
Experti si povšimli úpravy až ve chvíli, kdy sněmovna nové znění zákona o veřejném zdravotním pojištění schvalovala. Šnajdr totiž změnu navrhl teprve před týdnem v dlouhé řadě pozměňovacích návrhů, které si nestihli přečíst ani poslanci.
Vyznat se ve změnách, které čekají pacienty po startu zdravotnické reformy, navíc zkomplikovala paradoxní událost.
V úterý sněmovna přehlasovala Senát, který vetoval o dva měsíce starší novelu stejného zákona o veřejného zdravotním pojištění. Starší novela zaváděla pravidlo, podle kterého pojišťovny nesmějí hradit léky s cenou pod padesát korun.
Proti této změně protestoval mimo jiné i Státní ústav pro kontrolu léčiv, který upozornil, že se takovým opatřením nic neušetří, protože farmaceutické firmy začnou nabízet nejlacinější přípravky v cenovém pásmu mezi padesáti a šedesáti korunami. Pojišťovny na takovém opatření naopak prodělají přes miliardu korun ročně.
Ve středu tedy sněmovna odhlasovala další novelu stejného zákona, která možnost proplácet laciné léky obnovila. Úspory ale chce dosáhnout tím, že pojišťovna neproplatí léky a speciální potraviny, které si pacient může koupit bez předpisu.