Praha - Vojenští zpravodajci složili veřejnosti účet, ale ten hlavní předloží až za dvanáct měsíců. Ve výroční zprávě Vojenského zpravodajství, která bude dnes zveřejněna, totiž nenajdete nic o jednom z největších skandálů, které kdy vojenskou tajnou službu zasáhly.
Aféru kolem milenky premiéra Jany Nagyové, na jejíž přání nechalo podle žalobců velení tajné služby sledovat manželku Petra Nečase a dva vládní úředníky, slibují zpravodajci objasnit až příští rok.
"Jde o výroční zprávu za rok 2012. Případ, který máte na mysli, se z větší části vztahuje k letošnímu roku a navíc se jím dosud zabývají orgány činné v trestním řízení. Informace o něm mohou tudíž být až ve výroční zprávě za rok 2013," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
Na průšvih zapomeňte
Obrannou pozici zaujímá i Rostislav Pilc, který je pověřen řízením Vojenského zpravodajství: "Navzdory nedávné aféře, která se týká především ředitele Vojenského zpravodajství a jeho předchůdce (Milana Kovandy a Ondreje Páleníka - pozn. red.), byly veškeré úkoly postavené před Vojenské zpravodajství v roce 2012 splněny. Uvedená aféra neměla vliv na každodenní činnost Vojenského zpravodajství jako instituce."
Náznaky hodnocení a očekávaných změn, které po skandálu Nagygate vojenské špióny čekají, naznačil ovšem už dříve ministr obrany Vlastimil Picek v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Posílen a reorganizován by podle něj měl být odbor vnitřní kontroly Vojenského zpravodajství, který podle ministra selhal. Jeho šéf Jan Pohůnek podle zjištění policie platil z rozpočtu zpravodajství soukromou agenturu, která sledovala dva zaměstnance Úřadu vlády.
Hodnocení letošního skandálu by se mělo určitě objevit v příští výroční zprávě i podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého. "Navíc by si vedení Vojenského zpravodajství mělo nechat záležet na detailní analýze toho, co ve zpravodajství selhalo," uvedl generál.
Varování před Sýrií
Jinak patří k pozoruhodným pasážím zprávy varování, že s pádem syrského režimu Bašára Asada nelze v žádném případě očekávat konec syrské krize.
"V Sýrii vznikne značně chaotická situace, charakterizovaná bezpečnostním vakuem. Radikalismus spojený s nábožensko-etnickými čistkami a bojem o moc pak bude ohrožovat nejen celkovou stabilizaci Sýrie, ale současně i křehkou stabilitu mezi nábožensky i etnicky různorodým obyvatelstvem napříč regionem Blízkého a Středního východu," upozorňují čeští špióni.
Kriticky hodnotí i vývoj v Afghánistánu. Připomínají, že úroveň afghánských ozbrojených sil zůstává přes dílčí zlepšení na nízké úrovni, takže zahraniční finanční pomoc a asistence mezinárodních ozbrojených sil při výcviku Afghánců bude nadále nezbytná. "Usmíření s představiteli hlavních povstaleckých skupin a reintegrace jejich příslušníků do společnosti nedosáhly ani v roce 2012 významnějšího úspěchu," píše se výroční zprávě.
Stažení americké armády z Iráku pak podle českých zpravodajců přispělo ke vzniku bezpečnostního vakua, které irácké bezpečnostní síly nebyly schopny nahradit. Vojenští zpravodajci míní, že plné operační schopnosti dosáhnou irácká armáda a policie nejdříve v roce 2020.
Extremisté v armádě
Zpráva píše také o pronikání extremistů do armádních řad. Pravicoví extremisté sice utlumili v roce 2012 činnost v armádních útvarech a částečně i na veřejnosti. Přizpůsobili se ale protiakcím bezpečnostních složek tím, že se semkli do účelových skupin mimo kasárna, kde však - jak stojí ve zprávě - "otevřené projevy pravicového extremismu pod záštitou domnělého soukromí pokračují a často i gradují".
Nevyhýbá se to překvapivě ani aktivním zálohám, tedy armádním rezervistům. Zpravodajství zaznamenalo dokonce nové případy, kdy příslušníci a sympatizanti pravicového extremismu byli identifikováni právě v řadách aktivních záloh. "Zpravidla se jednalo o bývalé vojáky z povolání, kterým z různých důvodů skončil služební poměr nebo se neúspěšné ucházeli o přijetí do armády," upozorňuje zpráva.
Varování před ruskými a čínskými špióny
Nejvýznamnější špionážní hrozbu představovaly v roce 2012 podle zprávy aktivity ruských zpravodajských služeb.
Aktivita hlavní správy vojenské rozvědky (GRU) a Služby vnější rozvědky (SVR), které se zaměřují na získávání informací a vytváření využitelných kontaktů v prostředí ministerstva obrany, přece jen poklesla. Příslušníci ruských zpravodajských služeb však působí dále pod nelegálním krytím jako novináři, umělci a někdy i uprchlíci. A ruské zpravodajské služby je nadále využívají.
Zpráva však popisuje i činnost čínských špiónů. "Čínská vojenská rozvědka (2PLA - 2nd Department of the People's Liberation Army General Staff) i civilní rozvědka (MSS - Ministry of State Security) patří mezi velmi aktivní zpravodajské služby operující na území České republiky. Jejich příslušníci působí především pod diplomatickým krytím čínského velvyslanectví," připomíná výroční zpráva.
České ozbrojené síly nepatří nicméně mezi priority čínské rozvědky. Jejím hlavním zájmem je politicko-ekonomická sféra.