Vítr komplikuje provoz na železnici, tisíce lidí jsou bez proudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2018 8:26
Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, komplikuje dnes ráno provoz na mnoha železničních tratích. Důvodem jsou většinou stromy, které spadly na koleje. Kompletní přehled omezení je aktualizován na webu Českých drah. Problémy jsou i na silnicích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha  -  Zhruba 30 tisíc lidí je bez proudu, uvedla společnost ČEZ. Výstraha před silným větrem platí na většině území do odpoledne, na východě pak až do 20:00.

Stromy spadly na trať například v úsecích Uhlířské Janovice - Ledečko, Rudoltice v Čechách - Lanškroun, Rumburk - Krásná Lípa, Vlastějovice - Ledeč nad Sázavou, Slavonice - Dačice, Hlinsko v Čechách - Ždírec nad Doubravou nebo na několika místech v okolí Havlíčkova Brodu. Dotčeny jsou tak desítky spojů, na některých místech je zavedena náhradní autobusová doprava.

Podle policejního webu musí s komplikacemi počítat i řidiči, protože stromy leží také na silnicích. Ve Zbořeném Kostelci na Benešovsku spadla větev na autobus, nehoda se ale obešla bez zranění. U obce Kratonohy na Královéhradecku vítr převrátil návěs nákladního auta, silnice na Roudnici je neprůjezdná. Převrácený vlek nákladního auta zablokoval také silnici u Heřmanova Městce.

"V současné době eviduje dispečink ČEZ Distribuce přes šest desítek poruch na vedení vysokého napětí, další desítky pak na nízkém napětí," sdělila v 06:00 mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Nejhorší situace je v okresech Benešov, Kutná hora, Vsetín, Šumperk, Chrudim a Havlíčkův Brod. Bez proudu je mnoho domácností i na severu Čech na Děčínsku a Českolipsku.

"Do terénu okamžitě vyjížděli pracovníci poruchových čet, pracují na odstranění poruch a dodávek elektřiny. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení," uvedla mluvčí. Firma podle ní kvůli výstraze meteorologů navýšila už v pondělí počty pracovníků v terénu, na distribučním call centru i dispečinku.

Hasiči vyjížděli k desítkám případů

Na Vysočině vyvrací silný vítr stromy, někde poškodil i střechy. Hasiči od pondělního podvečera do úterního rána zasahovali u více než 130 událostí. "Nikdo při nich nebyl zraněn," sdělila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Silný vítr zaměstnává hasiče i v Olomouckém kraji. Zasahují ve všech pěti okresech kraje, nejvíce práce mají na Olomoucku. "Dosud mají na kontě 40 zásahů, situace se zatím neuklidňuje," řekl ráno mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Hasiči v Královéhradeckém kraji od pondělního odpoledne do úterního rána zasahovali v souvislosti se silným větrem u 30 případů. Nejvíce práce měli na Hradecku, Rychnovsku a Trutnovsku, sdělila v úterý ráno Martina Götzová. Nejčastěji odstraňovali stromy, které spadly na silnice. 

Silný vítr udeřil i v Libereckém kraji, kde láme stromy a větve, hasiči jich odstranili desítky. Na Frýdlantsku od rána nejezdí vlaky na dvou tratích. Bez elektřiny zůstaly stovky domácností hlavně na Liberecku a Jablonecku, ale také na některých místech Českolipska a Semilska. Kvůli spadlému stromu je neprůjezdná silnice třetí třídy u Hodkovic nad Mohelkou na Liberecku. Hasiči v noci kvůli větru vyjížděli k 45 případům. 

Vítr může mít podle meteorologů v oblasti Českomoravské vrchoviny a hor na severu Čech v nárazech rychlost až 90 kilometrů za hodinu. Na hřebenech hor dosáhne až 110 kilometrů za hodinu, což na mezinárodní stupnici síly větru odpovídá druhému nejvyššímu stupni, vichřici.

 

Právě se děje

Další zprávy