Celou noc jsem vetoval, burcoval Babiš o Green Dealu. Jeho verzi rozcupoval ministr

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
22. 10. 2023 7:03
Před samotným čtvrtečním hlasováním o vyslovení nedůvěry koaliční vládě Petra Fialy (ODS) vystoupil ve sněmovně ve dvouapůlhodinovém projevu šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Mimo jiné kritizoval Fialu za jeho vyjednávání ohledně Green Dealu, jehož hlavním cílem je dosáhnout toho, aby Evropa byla v roce 2050 klimaticky neutrální.
„Vetovali jsme celou noc,“ vzpomínal před hlasováním Babiš. ODS vypátrala, že to mělo být jinak. | Video: Aktuálně.cz/Youtube/PSP ČR

Babiš tvrdil, že když byl on premiérem, tak při schvalování návrh Green Dealu opakovaně vetoval. "Já se ptám, kolikrát jste dal veto vy, pane premiére? My jsme (návrh) s (polským premiérem Mateuszem) Morawieckým vetovali celou noc," tvrdil od pultíku Babiš. 

Po Babišovi ihned vystoupil ministr dopravy Martin Kupka (ODS) s připravenými dokumenty. Podle svých slov si nechal vyhledat zprávu ze dne inkriminovaného jednání Evropské rady, o kterém Babiš mluvil, a výjimku si prý vyjednalo jen Polsko. 

"Já bych čekal, že tam bude napsané i Česko. Ale Česko tam schází. Na závěr zprávy se píše, že 'Česká republika plně podpořila jednání Evropské rady'. V rámci debaty o klimatu vystupovala ČR konstruktivně. O vetu v té zprávě není ani slovo," řekl při čtení ze zápisu Kupka.

Podle tehdejšího vydání britského deníku Guardian z 13. prosince 2019 si pouze Polsko zajistilo výjimku kvůli své drtivé závislosti na uhelných elektrárnách. Francouzský prezident Emmanuel Macron tehdy napsal na Twitter: "Ano, Evropa bude prvním uhlíkově neutrálním kontinentem! Včera večer jsme to udělali společně. Pojďme nyní pokračovat v realizaci nové zelené dohody."

Britský deník naopak napsal, že se podařilo přimět k jednání další dvě země, které se dříve stavěly proti tomuto cíli: Českou republiku a Maďarsko. Obě země chtějí velkorysé záruky z fondů EU pro ekologickou transformaci svých zemí, napsal tehdy The Guardian. 

Český premiér Andrej Babiš, který podle jednoho diplomatického zdroje šel na jednání "se zbraní v ruce", se přidal po dohodě, že v textu bude zmíněna jaderná energie. "Jaderná energie je čistá energie, bez jakýchkoli emisí. A nevím, proč s tím má řada zemí problém," citoval tehdejšího českého premiéra ve svém článku britský deník.

Ostrý střet Michálka s Babišem ve sněmovně. Konečně mu někdo naložil, psali lidé na sítích o šéfovi ANO (12. 10. 2023):

"To bylo hrozný. To byl zase proud nenávisti," komentoval Jakub Michálek. | Video: PSP ČR
 

Právě se děje

Další zprávy