Veterináři: S jedním mrtvým ptákem nechoďte

ČTK, teč
27. 10. 2005 15:23
Sadská - Pokud lidé najdou jediného mrtvého ptáka, neměli by se kvůli tomu obracet na veterináře.

Ve veterinárních laboratořích totiž bylo do středy vyšetřeno sedmdesát vzorků. Většina vyšetření je podle Jana Vitáska ze Státní veterinární správy neopodstatněných. Hlášení výrazně přibylo zejména v tomto týdnu, kdy byl výskyt ptačí chřipky potvrzen v několika evropských zemích. Veterinární správa proto vydala pokyn, že by lidé měli informovat jen o pěti a více uhynulých kusech ptáků.

"Pokud uhyne jednotlivý kus, nemá cenu propadat panice. Jde o zcela běžnou záležitost," uvedl v České televizi další pracovník odboru zdraví zvířat Petr Šatrán. "Jiná situace by nastala, kdyby došlo náhle k nějakému hromadnému úhynu nebo se projevily nějaké výrazné zdravotní potíže. V tom případě je samozřejmě nutné kontaktovat veterinární službu," dodal.

Veterináři svůj pokyn vydali po případu, kdy ve středu u jezera v Sadské na Nymbursku lidé našli mrtvou labuť a volavku. I když se ukázalo, že volavka měla zlomené obratle a labuť trpěla dlouhodobým zánětem plic, kvůli obavám z ptačí chřipky ale veterináři zkoumají ptáky dál. I tady je nákaza podle dosavadních vyšetření nepravděpodobná. Kompletní výsledky mají být do týdne.

Oba mrtví ptáci byli v mokřadu v opuštěné části jezera, stranou od lidí. Veterináři zjistili, že v blízkosti jezera se před několika dny konal myslivecký hon. Nevylučují proto, že ptáci zemřeli při něm.

Veterinární inspektor Jan Bartoněk z poděbradské veterinární správy také upozornil, že ptáci nemuseli zemřít v místě, kde byli nalezeni. Nemocná nebo zraněná divoká zvířata se podle něj snaží dostat na chráněné místo, stranou od lidí.

Ředitel středočeské veterinární správy Zdeněk Císař řekl, že žádná jiná podezřelá úmrtí ptáků na území kraje v poslední době veterináři nezaznamenali.

Ornitologové varují před panikou

V Evropě byl zatím výskyt viru H5N1 ptačí chřipky, který je přenosný na člověka, potvrzen v Rumunsku, Turecku, evropské části Ruska a Chorvatsku. Na lidi nepřenosný virus H5 odhalily testy u několika ptáků, kteří uhynuli před polovinou října v karanténě v Británii.

České ministerstvo životního prostředí zatím připravuje seznam oblastí, kde se shromažďují volně žijící, zejména vodní ptáci. Tento krok má posloužit jako prevence proti případné nákaze ptačí chřipkou.

Ochránci přírody už začali pohyb volně žijících ptáků sledovat. Ornitologové ale varují před zbytečnou panikou a hysterií z šíření ptačí chřipky. Aby se lidé nakazili, musejí se dostat do "velmi úzkého kontaktu" s infikovanou drůbeží, uvedli zástupci českého ministerstva životního prostředí. Neexistuje totiž žádný důkaz o tom, že by se ptačí chřipka přenesla z volně žijícího ptáka na člověka, tvrdí čeští experti. Není podle nich ani nutné ze strachu před ptačí chřipkou ničit hnízda vlaštovek či jiřiček, což navíc zakazuje zákon.

 

Právě se děje

Další zprávy