Večerníčka čeká další stěhování, na dětský kanál ČT3

Pavel Baroch
25. 12. 2011 7:00
Ředitel Petr Dvořák chce spustit speciální dětské vysílání na konci roku 2012
Večerníček
Večerníček | Foto: Česká televize

Praha - Večerníček, který se v lednu přesune z prvního programu České televize na ČT2, nejspíš čeká další stěhování.

Pokud vedení veřejnoprávní televize spustí nový kanál pro dětské a vzdělávací pořady, zamíří tam i Večerníček, který se stal symbolem radikálních změn poté, co se v září stal generálním ředitelem Petr Dvořák.

"Bylo by logické, že se Večerníček a další pilíře dětského vysílání přesunou na dětský kanál, pokud bude," řekl Aktuálně.cz programový ředitel televize Milan Fridrich. Dodal, že z ostatních programů také zmizel sport poté, co začala vysílat sportovní ČT4 a omezilo se zpravodajství na hlavní relace kvůli ČT24.

"To ale neznamená, že zmizí z ČT1 nebo ČT2 veškeré dětské vysílání. Dál tam budeme vysílat filmy pro děti a premiéry dětských původních seriálů. Digitalizace bude dál měnit televizní prostor a ČT se jí bude muset přizpůsobovat tak, aby co nejlépe plnila veřejnou službu," dodal Fridrich.

V lednu vznikne projektový tým

Nový dětský kanál se stal jedním z pilířů projektu, s nímž Dvořák s přehledem zvítězil ve výběrovém řízení na nového generálního ředitele veřejnoprávní televize. Bezprostředně po svém zvolení oznámil, že by nový program chtěl spustit na konci roku 2012, což naposledy zopakoval zkraje prosince v rozhovoru pro Radiožurnál.

"Zatím jsem dětský kanál upozadil, ale hned v lednu sestavím projektový tým, který začne testovat proveditelnost tohoto projektu," uvedl Dvořák. Už dříve sdělil, že nový kanál by měl stát 120 až 150 milionů ročně.

Z ČT1 přes ČT2 na ČT3

Pokud Dvořákovy plány vyjdou, za rok čeká Večerníčka možná nový přesun, spolu s dalšími dětskými pořady. Od ledna bude Večerníček součástí dvouapůlhodinového bloku dětských pořadů na ČT2, který začne v pět odpoledne a skončí v půl osmé.
Večerníček zůstane na svém tradičním čase 18.45 hodin.

"Než jsme rozhodli o přesunu Večerníčku, nechali jsme si zpracovat obsáhlý divácký průzkum. Z něho vyplynulo, že divákům je víceméně jedno, na jakém okruhu poběží, nejpodstatnější pro ně bylo, aby zůstal ve stejném čase," řekl Aktuálně.cz programový ředitele Fridrich.

Podle výzkumu agentury SC&C diváci rovněž oceňují, že Večerníček bude součástí bloku dětských pořadů. "Je to podvečerní čas, kdy mohou rodiče posadit dítě k televizi a věnovat se tomu, co je v domácnosti potřeba. A nemusejí se obávat, že tam budeme vysílat samoúčelné akční animované seriály," řekl Fridrich.

Večerníčku výrazně ubylo diváků

Důvody, proč se vedení České televize rozhodlo pro stěhování Večerníčku na svůj druhý program, vysvětlil Milan Fridrich v blogu napsaném pro Aktuálně.cz.

"Důvodem je jeho zastaralá programová dramaturgie a odliv nejmenších diváků od dětského vysílání České televize," uvedl Fridrich, podle něhož výzkumy ukazují i na dosavadní nedostatek ČT2 - že není pro mladé a pro děti.

Zatímco v roce 2005 sledovalo Večerníček téměř 60 procent dětí od čtyř do čtrnácti let, letos už to bylo méně než 25 procent. České televizi zároveň dramaticky ubyli dětští i dospělí diváci i u odpoledního hodinového pásma dětských pořadů.

"Při uvažování o programovém schématu na rok 2012 se tak řešilo, jak pozvednout dětské odpolední vysílání a Večerníček. Dospěli jsme po mnoha analýzách k závěru, že po digitalizaci a nástupu nových programů může Večerníček přežít jen ve spojení s dětským pásmem, a to musí začít až  v pět odpoledne," dodal programový ředitel ČT Milan Fridrich.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, tvořily se kolony

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět.

Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému, k nehodě přiletěl i vrtulník letecké záchranné služby, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Před 06:00 se podařilo následky nehody odstranit a dálnici znovu otevřít.

Nehoda se stala na 12. kilometru směrem na Brno. Kolize dvou osobních aut skončila podle informací silničářů vážným zraněním. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy