Ve zkratce: Kdo je Jiří Fiedor

Petr Protivánek
5. 3. 2010 18:50
Stručný profil další osobnosti, která hodnotí 20 let od pádu totality
Foto: Aktuálně.cz

Jiří Fiedor se narodil 29.5. 1965

Žil na Ostravsku, pracoval jako dělník, v roce 1988 podepsal Chartu 77.

Po revoluci byl v Ostravě předsedou krajské občanské komise, která prověřovala policisty a příslušníky StB.

Byl kooptovaným a později voleným poslancem České národní rady za Občanské fórum.

Ve druhé polovině devadesátých let pracoval jako novinář v Lidových novinách.

Nyní natáčí dokumenty pro Českou televizi.

Je kurátorem, organizoval šest desítek výstav u nás i v zahraničí.

Má vydavatelství Pulchra, vydal 16 knih - většinou z prostředí českého disentu a undergroundu. Naposledy šlo o paměti ostravského disidenta Jaromíra Šavrdy, který byl jednou z posledních obětí československého komunismu. Režim ho zabil opakovaným vězněním a perzekucemi.

Dolores Šavrdová, vdova po ostravském spisovateli, se rovněž zapojila do videorozhovorů Aktuálně.cz "Svědectví o svobodě" - její zpověď si můžete přečíst zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy