Varvařovský: Chci si ještě užít života a rodiny

ČTK ČTK
20. 12. 2013 22:20
"Není to šťastná funkce," prohlásil o postu ombudsmana
Odstoupivší ombudsman Pavel Varvařovský.
Odstoupivší ombudsman Pavel Varvařovský. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Pavel Varvařovský, který k pátku skončil ve funkci ombudsmana, České televizi řekl, že důvody jeho rezignace byly čistě osobní, cítí se starý, chce si ještě "užít života" a rodiny. Se svým zástupcem a bývalým poslancem ČSSD Stanislavem Křečkem prý vycházel dobře.

Když osmašedesátiletý Varvařovský 11. prosince rezignaci oznamoval, její důvody neupřesnil. Již dříve ale uváděl, že zákonodárci nevěnují dostatečnou pozornost jeho legislativním doporučením a zamýšlel se přitom nad smyslem své činnosti.

Možnost, že by z funkce veřejného ochránce práv odešel, uvedl i při jednání o svém zástupci. Varvařovský si v době jeho volby přál jiného kandidáta, upozorňoval na to, že pokud se s Křečkem nebude schopen dohodnout na spolupráci, mohl by zvážit odstoupení.

"Bez hněvu a zaujatosti jsem se rozhodl, že skončím, možná se na mě mnozí budou zlobit, ale byl bych rád, kdyby mi to odpustili," řekl v pátek ČT. Zároveň popřel spekulace, že odchází kvůli svému zástupci. "Není to pravda, já jsem s panem doktorem Křečkem vycházel dobře," uvedl.

Nového ombudsmana budou volit poslanci, prezident a Senát navrhnou kandidáty. Podle ČT se spekuluje o bývalém eurokomisaři Vladimíru Špidlovi (ČSSD), Křečkovi či olomouckém ústavním právníkovi Filipu Dienstbierovi.

Varvařovský, který z funkce odchází v polovině šestiletého mandátu, nechtěl možné nástupce komentovat. "Kdyby to byla osoba mně blízká, tak bych jí to asi vymlouval, protože to není šťastná funkce," poznamenal.

Osmašedesátiletý Varvařovský byl po Otakaru Motejlovi druhým českým ombudsmanem. V úřadu byl od 13. září 2010.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy