Varvařovský: Chci si ještě užít života a rodiny

ČTK ČTK
20. 12. 2013 22:20
"Není to šťastná funkce," prohlásil o postu ombudsmana
Odstoupivší ombudsman Pavel Varvařovský.
Odstoupivší ombudsman Pavel Varvařovský. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Pavel Varvařovský, který k pátku skončil ve funkci ombudsmana, České televizi řekl, že důvody jeho rezignace byly čistě osobní, cítí se starý, chce si ještě "užít života" a rodiny. Se svým zástupcem a bývalým poslancem ČSSD Stanislavem Křečkem prý vycházel dobře.

Když osmašedesátiletý Varvařovský 11. prosince rezignaci oznamoval, její důvody neupřesnil. Již dříve ale uváděl, že zákonodárci nevěnují dostatečnou pozornost jeho legislativním doporučením a zamýšlel se přitom nad smyslem své činnosti.

Možnost, že by z funkce veřejného ochránce práv odešel, uvedl i při jednání o svém zástupci. Varvařovský si v době jeho volby přál jiného kandidáta, upozorňoval na to, že pokud se s Křečkem nebude schopen dohodnout na spolupráci, mohl by zvážit odstoupení.

"Bez hněvu a zaujatosti jsem se rozhodl, že skončím, možná se na mě mnozí budou zlobit, ale byl bych rád, kdyby mi to odpustili," řekl v pátek ČT. Zároveň popřel spekulace, že odchází kvůli svému zástupci. "Není to pravda, já jsem s panem doktorem Křečkem vycházel dobře," uvedl.

Nového ombudsmana budou volit poslanci, prezident a Senát navrhnou kandidáty. Podle ČT se spekuluje o bývalém eurokomisaři Vladimíru Špidlovi (ČSSD), Křečkovi či olomouckém ústavním právníkovi Filipu Dienstbierovi.

Varvařovský, který z funkce odchází v polovině šestiletého mandátu, nechtěl možné nástupce komentovat. "Kdyby to byla osoba mně blízká, tak bych jí to asi vymlouval, protože to není šťastná funkce," poznamenal.

Osmašedesátiletý Varvařovský byl po Otakaru Motejlovi druhým českým ombudsmanem. V úřadu byl od 13. září 2010.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy