Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce na jednání ministrů zdravotnictví EU prosazovat evropské pobídky pro výrobu léků na území unie, podmínkou má být i výzkum a klinické studie ve členských státech. Má podporu 19 zemí, řekl před odletem do Bruselu. Česko má podle něj dál zájem na výrobě penicilinu v tuzemsku, brání jí ale souhlas Evropské komise s vysokou národní podporou pro konkrétního výrobce.
V Česku je podle studie ministerstva průmyslu deset velkých výrobců léčiv, kteří pokrývají 95 procent české lékové produkce. Domácí výroba pokrývá necelou pětinu české spotřeby.
"My bychom rádi, aby podpora Evropské unie pro farma-firmy, které vyrábí léky nebo produkují účinné látky na území Evropské unie, byla provázána s tím, že tyto firmy musí tuto svou činnost vykazovat na území Evropské unie. A zde také musí probíhat klinický výzkum a klinické studie," uvedl Válek.
Podle náměstka ministra Jakuba Dvořáčka se většina výpadků léčiv, se kterými se země EU v posledním zhruba roce potýkaly, týkala takzvaných generických léčiv. Jde o léky, kterým skončila patentová ochrana a jejich produkci se věnuje více výrobců. "Evropská komise na to reaguje přípravou nové legislativy," dodal s tím, že vznikla pracovní skupina, která má doporučit řešení včetně investičních pobídek. "Velká část výroby a výzkumu teď probíhá v asijských zemích," dodal.
Dál se podle něj jedná v pracovní skupině také o zásobách vybraných medikamentů, které si jednotlivé země u výrobců poptávají, aby čelily jejich nedostatku. Téma Česko zdvihalo na červnovém jednání ministrů zdravotnictví poté, co Německo zavedlo půlroční zásobu. "Snažíme se nastavit takové parametry, aby takové zásoby neovlivňovaly dostupnost pro pacienty v těch zemích, které jsou menšími trhy," doplnil. Česko v té době stanovilo měsíční či dvouměsíční zásobu u vybraných léků.
U nových léků, které mají ještě patentovou ochranu, se podle Dvořáčka jedná o jejím prodloužení nad současných sedm let či o upozaďování některých zemí výrobci při vstupu nových léků na trh. "My bychom rádi, aby tyto léky byly dostupné ve všech zemích ideálně ve stejném čase, co nejdříve po registraci léčiva," řekl.