I přes pandemii v Praze protestovaly stovky lidí. Protest připomínal oběti rasismu

I přes pandemii v Praze protestovaly stovky lidí. Protest připomínal oběti rasismu
Lidé se v sobotu na pražském Staroměstském náměstí sešli kolem čtvrté hodiny odpolední.
Připomínali si oběti rasismu a policejní brutality nejen v USA.
Demonstrace na pražském Staroměstském náměstí.
Demonstrace na pražském Staroměstském náměstí.
Foto: Tereza Patočková
Tereza Patočková Tereza Patočková
Aktualizováno 6. 6. 2020 23:00
Přibližně tři stovky lidí se zúčastnily sobotního protestu v centru Prahy, který vyjádřil podporu Američanům, bojujícím proti rasismu a policejní brutalitě. Akce proběhla i přesto, že ji organizátoři kvůli pandemii koronaviru den předtím zrušili. Lidé dorazili z pražského Staroměstského náměstí až před americkou ambasádu na Malé straně.

"Nevěděla jsem, jak dnešní protest dopadne. Na sociálních sítích to bylo velmi matoucí. Myslím, že spousta lidí si řekla, že prostě přijdou a uvidí," řekla pro Aktuálně.cz protestující Kaia. 

Pražský protest zorganizovala přes Facebook stránka For Human Decency a uživatel Edu Ard. Den před plánovanou akcí ji ale organizátoři kvůli nemožnosti dodržet bezpečnostní pravidla spojená s pandemií koronaviru zrušili. Na Facebooku o ni projevilo zájem zhruba 4000 lidí.

"Vzhledem k stále probíhající pandemii a rostoucímu počtu zájemců by bylo nemožné dodržet pravidla stanovená zákonem. Kdokoliv může během dne položit květiny, svíčky či transparenty před ambasádu. Tímto způsobem nikdo neporuší pravidla a bude to bezpečné," uvedl uživatel Edu Ard k události na Facebooku poté, co ji zrušil. 

Akci organizátoři odvolali ještě před prohlášením ministra vnitra Jana Hamáčka, ve kterém Aktuálně.cz řekl, že omezení maximálního počtu 500 lidí se na demonstrace nevztahuje. "Překvapilo mě to. Na minulé akci bylo 46 lidí a během pár dní se na tuhle událost přihlásily tisíce lidí. Mám z takové podpory velkou radost a rozhodně se stalo to, v co jsem doufala," dodala protestující Kaia.

Protest začal v sobotu ve čtyři hodiny odpoledne na Staroměstském náměstí. Po necelých dvou hodinách lidé vyrazili k americké ambasádě na Malé straně. Před tamním velvyslanectvím USA pokládali květiny, transparenty a svíčky k uctění památky obětí rasismu i nedávné policejní brutality v americkém městě Minneapolis. Během násilného zadržení policisty tam před více než týdnem zemřel Afroameričan George Floyd.

"Smrt George Floyda je velkou tragédií. USA jsou právním státem a americký justiční systém se postará o to, aby spravedlnosti bylo učiněno zadost. Americká ústava výslovně chrání právo pokojně se shromažďovat a právo žádat o nápravu křivd. Podporujeme práva těch, kteří pokojně vyjadřují své názory i obavy, včetně těch tady v České republice," uvedl pro Aktuálně.cz tiskový mluvčí americké ambasády v Praze Edward Findlay.

Americký velvyslanec v Česku Stephen B. King už v pátek na svém twitterovém účtu uvedl, že smrt George Floyda je tragédií, která se neměla stát.

VIDEO:  Češka v rozbouřeném americkém Minneapolisu. 

Některé ulice se proměnily v bojovou zónu, většina lidí ale protestuje klidně, líčí Renata Tichá z Minneapolisu, kde zemřel černoch George Floyd. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy