Munice se z Vrbětic do Květné do konce srpna převážet nebude

ČTK ČTK
3. 6. 2015 16:06
Firmy odvážejí materiál k náhradnímu uskladnění a také k zákazníkům.
Odvoz munice z Vrbětic
Odvoz munice z Vrbětic | Foto: ČTK

Květná - Až do konce srpna by do armádního muničního skladu v Květné neměl být převezen žádný vojenský materiál z areálu u Vrbětic na Zlínsku

Ve Vrběticích vybuchly loni dva sklady s vojenským materiálem včetně munice, sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.

"Zatím děláme běžnou údržbu, areál byl v posledních letech poměrně zanedbaný, takže práce máme dost," uvedl vedoucí skladu v Květné Vojtěch Pražan.

Informaci potvrdila i mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. "Podle harmonogramu, který je nyní v platnosti, to vypadá, že do konce srpna do Květné nic vozit nebudeme. Firmy odvážejí materiál k náhradnímu uskladnění a také k zákazníkům," uvedla Kozumplíková.

Převoz zbrojního materiálu z Vrbětic začal 7. března. Do Květné přepravilo pět konvojů nákladních aut kolem 180 tun raketového paliva bohumínské společnosti Bochemia.

V březnu a dubnu tam byl převezen obsah jednoho skladu ve Vrběticích, kde měla uloženou dělostřeleckou munici firma Imex Group, celkem 390 tun. Žádný z vlastníků si vojenský materiál zatím neodvezl. V armádním areálu je v současné době zaplněno šest z 20 objektů, v případě potřeby je možné zprovoznit dalších 12 skladů.

Muniční sklad v Květné má sloužit jen jako záložní pro potřeby firem, které neměly kam jinam materiál přemístit. K těmto účelům má sloužit do konce letošního roku. Poté by měl být areál převeden pod ministerstvo vnitra.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy