V Krkonoších někdo postřelil vlka, ochranáři nakonec museli ukončit jeho trápení

ČTK ČTK
7. 12. 2023 12:00
V Krkonoších někdo zřejmě ve středu 29. listopadu postřelil vlka, který před necelými třemi týdny dostal telemetrický obojek. Smrtelně zraněné zvíře výzkumníci a správci Krkonošského národního parku našli a následně ho museli utratit, aby ukončili jeho trápení. Případem se zabývá policie, řekl mluvčí Správy parku Radek Drahný.
Foto: Shutterstock

Telemetrický GPS obojek vlkovi, který se pohyboval ve středních Krkonoších, nasadili správci parku ve spolupráci s odborníky z brněnské Mendelovy univerzity. "Po dvou týdnech sledování však data přicházející více než 24 hodin z jednoho místa vzbudila podezření, že něco není v pořádku," uvedl Drahný.

Při následném pátrání ochránci a výzkumníci našli postřeleného vlka na hranici národního parku a jeho ochranného pásma mezi obcemi Černý Důl a Lánov. "Vlk v extrémních podmínkách krvácel přes 36 hodin následkem fatálního zranění způsobeného střelnou zbraní. Správa parku po konzultaci s veterinářem, zoologem a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR rozhodla smrtelně raněné zvíře utratit a ukončit tím jeho trápení," řekl Drahný.

Postřelený vlk se na území Krkonošského národního parku vyskytoval pravidelně od letošního března. V Krkonoších jsou podle posledních pozorování dvě vlčí teritoria, v nichž žije šest až 11 vlků.

Sledovací obojek výzkumníkům umožňoval detailně sledovat pohyb vlka. Vybavení vlka obojkem stálo podle Drahného značné úsilí. "Jde o obrovskou ztrátu pro jedinečný výzkum, který měl přispět k bezkonfliktnímu soužití vlků po celé Evropě. Mimo jiné měla být testována reakce telemetricky sledovaných vlků na různé typy preventivních opatření sloužících k zabezpečení stád ovcí a koz," uvedl Drahný.

Správa parku vyzvala případné svědky, aby své poznatky o případném střelci oznámili policii. Současně park podal trestní oznámení na neznámého pachatele, protože vlk obecný je zvláště chráněný druh v kategorii kriticky ohrožený. "Případem se zabýváme pro podezření z přečinu pytláctví," řekla mluvčí policie Šárka Pižlová.

Odborníci z Mendelovy univerzity se v mezinárodním projektu Life Wild Wolf zaměřují na blízká setkání lidí a vlků, která byla v Krkonoších opakovaně hlášena. Podle koordinátora projektu Miroslava Kutala je šokující, že pytlák postřelil vlka v okrajové části národního parku nebo v jeho ochranném pásmu. "Nemohli získat více dat o jeho pohybu a interakcích s lidskými aktivitami. Na druhou stranu bez telemetrického obojku bychom se pravděpodobně nikdy nedozvěděli, že k postřelení vlka došlo," uvedl.

Nelegální odstřel vlků je podle KRNAP stále jedním z hlavních problémů jejich spolužití v naší krajině. "Bohužel se ukazuje, že jeho role vrcholového predátora a přirozeného regulátora početnosti zvěře stále není pochopena či alespoň tolerována, a to ani na území našeho nejstaršího národního parku," uvedla zooložka Správy KRNAP Karolina Mikslová.

Nejčastější pozorování vlků v Krkonoších jsou hlášena z okolí Černé a Liščí hory, Špindlerova Mlýna, z okolí Harrachova i Rýchor.

 

Právě se děje

Další zprávy