Praha - Podíl neúplných domácností roste. V celkem sedmině rodin v Česku žijí děti, jimž nebylo ještě 15 let, jen s matkou. V roce 1995 jich bylo osm procent, loni už o šest víc.
Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zvedá se i celkový podíl chlapců a děvčat, co žijí jen s jedním z rodičů - většinou právě s matkou samoživitelkou.
"V devadesáti procentech neúplných domácností žije se závislými dětmi právě matka, a ženy tak zásadním způsobem ovlivňují rodinné prostředí," uvedli statistici ve své analýze.
V roce 2002 podíl činil zhruba 11 procent, v roce 2003 pak 12 procent a 13 procent překročil v roce 2008.
Ženy z úplných domácností častěji nepracují
Situace matek v úplných a neúplných rodinách je rozdílná. Ženy z úplných domácností jsou častěji doma a nepracují, když mají menší děti. Víc pak také využívají zkrácené úvazky.
Naopak samotné matky mnohem víc chodí do práce na plnou dobu. "Jejich příjem je rozhodující pro zabezpečení rodiny," podotkli statistici. Podle nich je závažné ale to, že ženy z neúplných domácností se ocitají častěji bez zaměstnání.
"Podíl nezaměstnaných matek v neúplných rodinách je dvakrát vyšší než v úplných rodinách," uvádí analýza.
Do práce chodilo zhruba 65 procent žen s dětmi do 15 let z neúplných rodin a 58 procent matek z úplných domácností. Tři pětiny matek z neúplných rodin a polovina z úplných pracovaly na plnou pracovní dobu. Nezaměstnaných bylo skoro 12 procent žen, co žily samy se svými potomky. Bez práce bylo i pět procent matek z úplných domácností.