Stovky lidí se v Chomutově rozloučily s padlým vojákem

ČTK ČTK
17. 7. 2014 13:03
Rotmistr David Beneš byl povýšen in memoriam do hodnosti štábního praporčíka. Pohřbu se zúčastnili i vysocí ústavní činitelé.
David Beneš padl v Afghánistánu po atentátu sebevražedného útočníka.
David Beneš padl v Afghánistánu po atentátu sebevražedného útočníka. | Foto: ČTK

Chomutov - Stovky lidí se ve čtvrtek přišly v Chomutově rozloučit s Davidem Benešem, prvním z pěti českých vojáků, které minulý týden zabil sebevražedný atentátník v Afghánistánu.

Smuteční obřad se uskutečnil v kostele svatého Ignáce na chomutovském náměstí a pietní akce skončila na místním hřbitově, kde byl Beneš pohřben.

"Přestože se obřad konal v kostele, byl civilní a na přání rodiny bez přítomnosti sdělovacích prostředků, což jsme samozřejmě plně respektovali," řekl mluvčí 4. brigády rychlého nasazení Milan Němec. "David byl skutečný profesionál a hlavně velký kamarád," dodal.

Povýšení in memoriam

Jeho spolubojovníci ze žatecké jednotky nechyběli mezi smutečními hosty. Vedle nejbližších a kamarádů se s vojákem přišlo rozloučit i několik set chomutovských občanů.

Nad náměstím 1. Máje v nízké výšce třikrát prolétl bojový vrtulník, před kostelem stála čestná jednotka a hrála vojenská hudba.

Rotmistr David Beneš byl během obřadu, kterého se vedle náčelníka generálního štábu Petra Pavla zúčastnili i předsedové obou komor parlamentu, šéf Senátu Milan Štěch a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, povýšen in memoriam do hodnosti štábního praporčíka.

Smuteční hosté z kostela přešli na nedaleký hřbitov, kde čestná jednotka vypálila na počest mrtvého kolegy tři salvy. Nad hrobem pronesl modlitbu vojenský kaplan. Na závěr zazněla česká státní hymna.

Beneš se narodil 30. června 1986 a v osmadvaceti letech tak byl nejmladší z pěti českých vojáků, kteří zahynuli při útoku sebevražedného atentátníka.

Do armády vstoupil v lednu 2006, v Afghánistánu byl třikrát. Ve vojsku působil nejprve jako střelec, poté velitel družstva a zástupce velitele čety u 41. mechanizovaného praporu v Žatci.

Další čeští vojáci, kteří 8. července také zahynuli na následky útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu, budou pohřbeni v následujících dnech. Libor Ligač 18. července v Týništi nad Orlicí, Jan Šenkýř tentýž den v Hradci Králové a Ivo Klusák 21. července v Jičíně. Termín a místo pohřbu Jaroslava Lieskovana, který zemřel až v pondělí po převozu do Česka, zatím nebyly oznámeny.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

Další zprávy