Průvod Prague Pride dorazil na Letnou. Akce se účastní desetitisíce lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2022 16:17
V centru Prahy se sešly desetitisíce lidí, kteří se od jedné hodiny odpoledne účastnili průvodu hrdosti leseb, gayů, bisexuálů, trans a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Lidé přicházeli s duhovými vlaječkami, případně si je na místě pořizovali, někteří mají symbolické barvy duhy namalované na tvářích. První účastníci průvodu dorazili před půl třetí odpoledne na Letnou.

Duhový průvod byl letos bez alegorických vozů, což pořadatelé odůvodnili důrazem na udržitelnost. Podle odhadů policie se pochodu účastnilo na šedesát tisíc lidí. Původní odhad třicet tisíc účastníků zvýšila policie poté, co se cestou k průvodu přidávaly další skupiny lidí.

V čele účastníci nesli velký transparent s názvem akce, název také tvořil dohromady barevné balonky s písmeny, z nichž každý nesl jeden člověk. Mezi těmi, kdo byli v prvních řadách, byl i pražský primátor Zdeněk Hřib s manželkou.

Po cestě ulicí Na Příkopě se účastníci průvodu potkali s několika muži, kteří pronášeli biblické citáty a v souvislosti s průvodem mluví o hříchu. Nesetkali se však s odezvou jeho účastníků. Na situaci dohlížejí policisté. Duhový průvod byl letos bez alegorických vozů, což pořadatelé odůvodnili důrazem na udržitelnost.

Účastníci akce měli transparenty, například se slogany vyzývající k podpoře LGBT+ komunity. Řada lidí měla také na krku květinové girlandy v barvách duhy, papírové květiny či balonky, někteří přicházeli v kostýmech.

Průvod prošel přes Staroměstské náměstí a Pařížskou ulicí k Vltavě a přes Čechův most. Poté pokračoval po schodech nahoru na Letnou. Pořadatelé pro lidi se zhoršenou pohyblivostí či rodiče s kočárky zajistili od schodů na Letnou cestu autobusem.

Akce se zatím obešla bez jakýchkoliv komplikací a incidentů, řekl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. "Nezaznamenali jsme žádné narušení veřejného pořádku či jiné problémy," uvedl.

V Letenských sadech a na pláni bude do večera hudební a doprovodný program, a to na šesti pódiích. Vystoupí například Tom Auspaul, Girli nebo kapela We Are Domi.

Průvod se konal poprvé od roku 2019, v předchozích dvou letech se neuskutečnil kvůli pandemii covidu-19.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy