Praha - Rtuť teploměru v Česku neustále klesá, mrazy zesilují a v dalších dnech bude ještě hůř.
Ve středu ráno bylo nejchladněji v Adršpachu, kde meteorologové naměřili -28 °C.
Tuhá zima vládla také ve Světlé Hoře, kde rtuť teploměru klesla k -25 °C. V Jeseníku teploty spadly na -24 °C, v Šumperku k -23 °C a na Šindelové k -20 °C.
Silné mrazy zaznamenaly teploměry například ve Vsetíně, kde teplota klesla k -19 °C, v Liberci zima dosáhla -19,1 °C, Jihlava hlásí -16,4 °C v Ostravě-Mošnově teploměry ukázaly -16,1 °C, v Praze-Ruzyni pak -13,6 °C.
Jak vypadá česká Sibiř? Krajiny jako z Mrazíka:
Češi zažijí arktický den
Zesilující velmi studené východní proudění bude citelné také v odpoledních hodinách, kdy se středeční nejvyšší odpolední teploty zastaví mezi -8 až -4 °C.
Arktický den prožijí lidé například v Moravskoslezském, Královéhradeckém, Pardubickém a Olomouckém kraji, maxima zde dosáhnou -12 °C. Vůbec nejchladnějším dnem tohoto pracovního týdne však bude až pátek.
V pátek se nejnižší ranní teplota propadne k -15 až -19 °C, na severovýchodě dokonce k 22 °C, v horských údolích se pak zastaví až kolem -35 °C. Nejvyšší odpolední teploty zůstanou na celém území pod -10 °C, tj. mezi -14 až -10 °C.
Na severu a severovýchodě území očekáváme ještě silnější mrazy, dosáhnou na -16 °C.
Podobně mrazivá budou i víkendová rána, odpolední mrazy ale slabě poleví. K silným mrazům se přidá slunečná obloha. Délka denního slunečního svitu se pohybuje od 6 do 8 hodin.
Také loňský začátek února přinesl odpolední teploty jen kolem -5 °C, naopak před deseti lety šplhaly nejvyšší odpolední teploty přes 15 °C, v roce 2008 k 8 °C, 2007 k 7 °C a 2005 k 11 °C.
Mírně nepříznivé rozptylové podmínky očekáváme od středy na většině území, zejména koncentrace prachových částic budou překračovat své imisní limity.