USA dají miliony na podporu české vědy. Kvůli Temelínu

Tereza Šídlová
17. 3. 2013 7:12
Centrum pro civilní jadernou spolupráci na ČVUT se má otevřít v řádu týdnů
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Se zkušenostmi z jednání o radaru lobbují Američané za stamiliardovou zakázku na dostavbu Temelína i přes spolupráci s Čechy na vědeckých projektech.

Ve finále je česko-americký projekt centra pro civilní jadernou spolupráci, o kterém předloni lety jednal ve Washingtonu s americkým prezidentem Barackem Obamou premiér Petr Nečas.

Česká akademická sféra si od něj slibuje přístup k vědeckým projektům a grantům v USA na poli jaderného výzkumu.

ČEZ má o tom, kdo za stovky miliard dostaví jihočeskou jadernou elektrárnu, rozhodnout letos v září, vybírá si mezi americko-japonskou společností Westinghouse a rusko-českým konsorciem MIR.1200.

Přestože oficiálně spojitost mezi tendrem a novou platformou pro vědeckou spolupráci v oblasti jádra není, načasování projektu souvislost naznačuje.

Devět milionů z USA

Projekt vzniká na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) a nejpozději do léta má centrum začít fungovat. USA na projekt nakonec vyčlenily podle děkana strojní fakulty ČVUT Františka Hrdličky, který má vznik centra na starosti, v přepočtu devět milionů korun.

Hlavní sponzory na české straně, která má přispět stejnou částkou jako USA, tedy zhruba asi deseti miliony korun, má být právě ČVUT a ministerstvo školství.

„Centrum můžeme spustit ihned. Chybí ,jenom' peníze. Ty z USA jsou ,zaparkovány' na regionálním fondu Atomové komise ve Vídni a ty české snad budou po podpisu memoranda o vzniku centra," řekl děkan Hrdlička.

„Předpokládáme, že příslušné memorandum o porozumění mezi Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstvem energetiky USA o založení střediska pro civilní jadernou spolupráci bude podepsáno do konce dubna," uvedl mluvčí ministerstva školství Marek Zeman.

Akademik Hrdlička od americko-českého centra očekává například spolupráci s prestižní americkou Texas Tech University a přístup k americkým vědeckým fondům, konkrétně Hrdlička zmínil National Scientific Fund, americký protějšek Grantové agentury České republiky. Centrum bude otevřené všem českým vysokým školám, nejen ČVUT.

Nejpozději v červnu

Jednání na české straně běží, přípravný tým se naposledy na ministerstvu školství sešel tento čtvrtek. Podle úřadu je teď na tahu americká strana.

„Návrh memoranda a jeho znění je v tuto chvíli k posouzení na americké straně, nelze stanovit přesný časový harmonogram. Jako nejzazší termín zahájení fungování střediska lze určit konec června 2013," dodává mluvčí ministerstva školství Zeman.

V nepřímé souvislosti s temelínskou zakázkou se už čeští vědci k americké jaderné vědě přiblížili. Fyzici ze Západočeské univerzity a ČVUT pomáhají americkému námořnictvu se zlepšováním jaderných pohonů v letadlových lodích a ponorkách.

Kolem historicky největšího českého tendru se odehrává nebývalý lobbing. Zapůsobit a utužit vzájemné vztahy se velmoce snaží na různých úrovních, i těch, které jsou vzdálené vysoké politice nebo energetice.

Srovnat rozsýhlý lobbing je ale možné třeba s dobou, kdy Američané chtěli umístit svůj protiraketový radar v českých Brdech. Tehdy Česko také chtělo za to, že bude hostit americké vojáky, právě nastartování vědecké spolupráce.

Ruská strana se na vědeckém poli tolik neangažuje. Sází ale například na podporu kulturních a sportovních akcí. Konsorcium MIR.1200 sponzorovalo například loňské exhibiční  vystoupení ruské tenistky Marie Šarapovové.

 

Právě se děje

Další zprávy