Pojišťovna již za internetové knížky - projekt, který vyvolal ostré spory mezi bývalým ministrem zdravotnictví Davidem Rathem a politiky ODS - dostala od úřadu pokutu v rekordní výši 800 tisíc korun.
Šlo vlastně o dvě pokuty. Jednu ve výši půl milionu korun za dvě smlouvy v hodnotě převyšující půl miliardy korun. Druhý trest vyčíslil antimonopolní úřad třemi sty tisíci korunami za další tři smlouvy v hodnotě nad šedesát milionů korun. Předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina obě rozhodnutí zrušil - jedno v pondělí, druhé dnes.
Jiný zákon
Pojišťovna totiž podala proti pokutám rozklad a Pecina jí vyhověl. Jeho lidé tedy znovu přezkoumají smlouvy uzavřené VZP se společností IZIP, která projekt internetových knížek připravila.
Důvod? V jednom případě pracovníci úřadu měli celu zakázku posuzovat podle dříve platného zákona, nikoli podle nově platné normy, která zadávání veřejných zakázek upravuje. "Proto jsem rozhodnutí zrušil a vrátil k novému projednání a posouzení," uvedl Pecina.
Pokutu ve výši 300 tisíc korun nyní Pecina zrušil kvůli několika formálním pochybením v rozhodnutí.
VZP se neohrazovala jen proti posuzování dle špatného zákona. V rozkladu uvedla i to, že výši pokuty považuje za nepřiměřenou.
Infobox
FAKTA O IZIP
- Projekt internetových zdravotních knížek byl odstartován v roce 2001. Elektronická dokumentace však začala vznikat až v roce 2004. V první fázi se do ní zapojili jen klienti VZP, která doposud do programu vložila přes 303 milionů korun.
- Elektronické zdravotní knížky využívá 927 tisíc pacientů a přes 8 tisíc lékařů. Se systémem pracuje na 40 nemocnic. Studie pro Evropskou komisi prokázaly, že peníze do projektu vložené se již vrátily a od letošního roku je ziskový.
- V internetových knížkách mají lidé zapsány obtíže, diagnózy, vyšetření i užívané léky. Přístup k údajům mají jen lékaři, jimž to pacient dovolí.
V SOUVISLOSTECH:
Předem je ale zjevné, že úřad VZP "neosvobodí" zcela. Pecina dál trvá na tom, že VZP měla vypsat na dodávku internetových knížek veřejnou soutěž. Pojišťovna neprokázala, že mohla uzavřít smlouvu bez soutěže přímo se společností IZIP. VZP totiž tvrdí, že v té době nikdo jiný internetové knížky vyrobit neuměl.
Podle antimonopolního úřadu, na který se s podnětem obrátila vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, znemožnila všeobecná pojišťovna konkurenční boj o zakázku.
Kde je konkurence?
"Zcela tak vyloučila soutěž o zakázku, když znemožnila potenciálním dodavatelům, aby se výběrového řízení zúčastnili a mohli případně nabídnout zadavateli výhodnější podmínky než společnost IZIP," řekl Pecina.
Podle bývalého ministra zdravotnictví Davida Ratha stanovisko úřadu potvrdilo podezření ministerstva, že smlouva se společností IZIP byla uzavřena nezákonně a způsobila VZP škody v řádu stovek milionů korun.
Bývalý premiér Jiří Paroubek vyzval europoslance za ODS Miroslava Ouzkého a Milana Cabrnocha, kteří s projektem IZIP přišli, aby vyvodili osobní odpovědnost a složili své poslanecké mandáty.
Odvolaná ředitelka VZP Jiřina Musílková i výkonný ředitel IZIP Tomáš Mládek ale uvedli, že v době uzavírání smluv to byl jediný projekt v Česku, který takovou službu nabízel.
Antimonopolní úřad už letos jednou hospodaření VZP prošetřoval. Podle úřadu VZP porušila pravidla pro zadávání veřejných zakázek při centrálním nákupu léčiv. Úřad jí proto uložil pokutu 400 tisíc korun.
VZP podle úřadu nepostupovala podle předpisů při výběru lékárenské společnosti, která jí zprostředkovala nákup léčiv. Prostřednictvím společnosti M-Pharm nakoupila léky za 600 milionů korun bez výběrového řízení.