Upoutávka Netflixu "otřásla" Českem. Není to dokument, chrání se plzeňská věznice

mk mk
13. 9. 2023 15:55
Sedmou sérii pořadu Nejtvrdší věznice světa začne vysílat streamovací služba Netflix v pátek 15. září. A první díl tvůrci natočili v plzeňské věznici na Borech. Britský novinář Raphael Rowe se v českém prostředí zaměřil na problémy s pervitinem a na jeho užívání ve vězení.
V seriálu Netflixu o nejdrsnějších věznicích světa se objeví plzeňské Bory. | Video: Netflix

Seriál v dosavadních šesti sériích vzal diváky do 23 věznic po celém světě, přičemž každá z nich je charakteristická buď přísným dozorem, extrémní povahou trestanců, svým vzhledem nebo incidenty, ke kterým v nich dochází.

"Česko, jeden z největších evropských producentů krystalického metamfetaminu. Téměř každý třetí český trestanec užíval pervitin, než byl poslán do vězení… a tohle vězení má problém udržet drogy mimo svoje zdi," říká v Rowe v upoutávce podložené záběry z plzeňského zařízení a střípky rozhovorů s trestanci. Trailer zaznamenal značný ohlas na českých sociálních sítích, řada uživatelů se bavila nad tím, jakou reklamu asi série udělá tuzemskému turismu.

Pro média se vyjádřil i zástupce ředitele plzeňské věznice Martin Černý. "Vězeňská služba ČR vnímá díl věnující se Věznici Plzeň jako reality show, nikoli jako dokument o stavu českého vězeňství. Netflix měl od počátku jasný cíl, kterým chce tento díl směřovat, a vězeňská služba měla minimální možnosti do daného konceptu zasahovat," tvrdil Černý. Samotný Netflix přitom sérii jako dokument označuje.

Natáčení podle Černého probíhalo dle předem domluveného harmonogramu. V natáčecí den byli vyčleněni zaměstnanci, kteří se štábu věnovali jako průvodci ve střežených prostorách věznice, také dbali na bezpečnost štábu.

Plzeňská věznice na Borech vznikla ve druhé polovině 19. století a nyní je největším zařízením svého druhu v Česku. Už od svého počátku byla vězením určeným hlavně pro těžké zločince. Z období totality mezi lety 1949 až 1952 pochází mnoho stížností na fyzické násilí a krutosti páchané na lidech odsouzených za protistátní činnost. Na Borech byl například popraven československý legionář a generál Heliodor Píka nebo v 80. letech minulého století vězněn Václav Havel.

Dnes zařízení funguje jako vězení s ostrahou středního a vysokého zabezpečení, mimo jiné má také oddělení pro "odsouzené s poruchou osobnosti a chování způsobenou užíváním návykových látek". Kapacita vězení je 1204 osob, z toho 1061 odsouzených a 143 obviněných.

Do vězení chodí lidé, kteří by jinde nemuseli. Druhou šanci si zaslouží každý, říká šéfka věznice (20. 4. 2018)

Je otázka, jestli je správné zavírat tolik lidí, míní ředitelka věznice ve Světlé nad Sázavou Gabriela Slováková, iniciátorka Běhu se žlutou stužkou. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy