Uherskohradišťská soudkyně Miklová kvůli opakovaným průtahům přišla o funkci

ČTK ČTK
11. 6. 2024 15:58
Uherskohradišťská soudkyně Miklová kvůli opakovaným průtahům přišla o funkci

Kárný senát Nejvyššího správního soudu v úterý zbavil funkce uherskohradišťskou soudkyni Ilonu Miklovou, a to za průtahy a pozdní vyhotovování rozsudků. Kárnou žalobu podal předseda Okresního soudu v Uherském Hradišti Tomáš Gargulák, zproštění funkce navrhoval. Miklová pochybení částečně uznala. V minulosti ji kvůli obdobným proviněním kárný senát už potrestal. Odvolání z funkce je nejpřísnější postih ukládaný v kárném řízení.

Miklová, která působila na civilním úseku, se podle kárné žaloby dopustila nedůvodných průtahů ve 46 spisech. Ve čtyřech dalších případech jí žaloba klade za vinu to, že nedodržela lhůtu k vyhotovení a odeslání soudního rozhodnutí, a to ani lhůtu prodlouženou. V jednom případě šlo o odeslání rozsudku 93 dní po skončení lhůty.

Kárný senát může ukládat za prohřešky soudcům důtky, případně jim snížit plat až o 30 procent na dva roky. Krajním řešením je odvolání z funkce soudce, které znamená pro dotyčného konec působení v justici. Řádný opravný prostředek neexistuje, lze pouze podat ústavní stížnost, která nemá odkladný účinek.

 

Právě se děje

Další zprávy