Praha - Starobylá barokní budova českého senátu hostila veřejnou přednášku o moderní architektuře. Architekt Jan Kaplický představil projekt nové Národní knihovny. Kaplický vysvětloval, bavil i se trefoval do prezidenta Václava Klause, který jeho návrh před časem kritizoval.
"To byla soutěž, kterou jsme vyhráli a italský prezident neprotestoval," komentoval Kaplický diapozitiv, který znázorňoval projekt architektonického studia Future Systems na muzeum automobilky Maserati.
Klaus nedávno před zastupiteli Prahy 9 řekl, že je podobně jako protijaderní aktivisté u Temelína ochoten přivazovat se vlastním tělem a bránit, aby Národní knihovna v takové podobě stála na Letné.
Ředitel NK: Jane, vítej!
Dnešní přednáška v prostorách Senátu byla první příležitostí, na které měla i veřejnost možnost setkat se právě s Kaplickým. Podle reakcí se zdálo, jako by se ve Valdštejnském paláci konal dýchánek jeho příznivců. Ti tiše poslouchali, smáli se Kaplického vtipné prezentaci a na závěr dlouho tleskali.
Než však přišel na řadu Zlatý hřeb, jak Kaplického výstup nazvala členka vedení Národní knihovny (NK) Bohdana Stoklasová, vystoupil ředitel NK Vlastmil Ježek a právě Stoklasová, kteří sami sebe označili za předskokany.
Ježek popisoval anabázi, kterou museli pracovníci knihovny ze staré budovy podstoupit kvůli vybudování té nové. Od předložení investičního záměru ministerstvu kultury po vyhlášení vítězů mezinárodní architektonické soutěže. Stoklasová navázala detaily o technickém řešení budovy a jejích vnitřních dispozicích.
"Baroko a gotiku uvidíte všude ve světě, ale taková knihovna je jen v Praze," uzavřela svoji prezentaci Stoklasová s nadsázkou vysloveným přáním, aby touto větou lákali pracovníci turistického průmyslu cizince na návštěvu Prahy.
Ministryně, Hřebejk i Kulínský
Po úvodních čtyřiceti minutách dostal slovo Kaplický a zahájil svojí netradiční prezentaci před dvěma stovkami posluchačů. Mluvil k ministryni Džamile Stehlíkové, některým poslancům a senátorům, bývalým politikům, zastupitelům, umělcům Janu Hřebejkovi či Bohumilu Kulínskému i k ostatním návštěvníkům.
Ten nejváženější pozvaný se však nedostavil. Prezident Václav Klaus. Těžko říct, jestli by v opačném případě Kaplického přednáška stejným způsobem bavila přítomné.
Kaplický několikrát vtipkoval o Klausově postoji k návrhu nové knihovny, kterou někteří označují jako chobotnici, jiní jako sliz. V jiné části prezentace se otřel o prezidentovo zpochybňování globální změny klimatu.
Jeden člověk na Hradě
Mezi fotografiemi svých budov i nerealizovaných projektů a fotografiemi míst, kde vyrůstal a tvořil či vzkazy, které dostal od občanů, promítal také obrázky ozonové díry.
"Ozonová vrstva ubývá, i když jeden člověk si myslí, že to tak není," pronesl před publikem zjevnou narážku na Klause a doporučil k četbě knihu bývalého amerického viceprezidenta a propagátora šetrnějšího přístupu k přírodě Al Gorea "The Inconvenient Truth".
Architekt, který používá zásadně slovo škica, také na počítačem upravených fotografiích vysvětloval, že budova nemá příliš vyčnívat a případně tak kazit panorama staré Prahy.