Foto: Stará tkalcovna z dob monarchie dostává s novým majitelem i nový smysl

Foto: Stará tkalcovna z dob monarchie dostává s novým majitelem i nový smysl
Před sto padesáti lety postavil Vincenc Mastný v Lomnici nad Popelkou mechanickou tkalcovnu. Stojí dodnes.
Bavlna se tu nespřádá už dávno, naposledy tu byla truhlárna.
Hodinový stroj ukradli. Své kouzlo si stavba zachovala dodnes.
Pavel Doležal, umělecký kovář, podniká už víc než pětadvacet let. V době krize v minulých letech měl víc volna, tak se snažil připravit na lepší časy.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
19. 12. 2015 17:44
Pro staré továrny není využití, montované haly se pro současné továrníky hodí lépe. Budovy pamatující doby, kdy Čechy byly "lokomotivou monarchie", jsou na obtíž. Spolu s nimi mizí i podstatná část kulturního odkazu našich předků. Ne všude je tomu tak. Stará tkalcovna v Lomnici nad Popelkou má nového majitele, který pečuje o její krásu a dává jí nový smysl.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Pence přebírá plnou zodpovědnost za tajné dokumenty nalezené u sebe doma

Bývalý americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

"Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: tyto tajné dokumenty neměly být v mém osobním sídle," řekl Pence při vystoupení na Floridské mezinárodní univerzitě. Dodal, že o tom, že se dokumenty nacházejí v jeho rezidenci, nevěděl, ale nevědomost podle něj není omluvou.

Zpravodajská stanice CNN před několika dny informovala, že u Pence se minulý týden našlo zhruba deset utajovaných vládních dokumentů. Ty si pak 19. ledna vyzvedli agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Co přesně v nich bylo ani jaký byl stupeň jejich utajení, média zatím neuvedla.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na jihu Čech hrozí ledovka, může způsobit problémy v dopravě i úrazy chodců

Na jihu Čech hrozí od pátečního večera vznik ledovky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu platí pro Jihočeský kraj a západní polovinu Vysočiny do sobotního poledne. Opatrní by měli být zejména řidiči, ale i chodci.

Ledovka, tedy souvislá průhledná ledová vrstva s hladkým povrchem, může na jihu Čech vzniknout v důsledku mrznoucího mrholení či deště. Varování platí od dnešních zhruba 18:00 do sobotního poledne. Týká se celého Jihočeského kraje, na Vysočině pak regionů v okolí Humpolce, Jihlavy, Pacova, Pelhřimova a Telče.

Pozor na ledovku by si měli dát zejména řidiči. Podle meteorologů hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Ve zvýšené míře by měli být opatrní i chodci, kteří mohou uklouznout a zranit se. Starším nebo méně pohyblivým lidem meteorologové doporučují, aby po dobu platnosti výstrahy omezili vycházení ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy