Toman odmítá zodpovědnost za údajné rodinné dluhy

ČTK ČTK
17. 7. 2013 11:54
Rodinná společnost Agrotrade za sebou měla zanechat dluhy ve výši 600 milionů korun
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministr zemědělství Miroslav Toman se distancoval od údajných dluhů společnosti Agrotrade, o nichž v aktuálním čísle napsal týdeník Respekt.

V době, kdy měly dluhy vzniknout, působil Toman v zahraničí, navíc prý nikdy nebyl akcionářem, ani členem orgánů firmy, uvedl ve svém dnešním prohlášení.

Agrotrade, označovaný za rodinnou firmu rodiny Tomanů, v úterý sdělil, že se bude na Respektu soudně dožadovat omluvy a odškodnění. Článek měl prý úmyslně poškodit dobré jméno firmy i ministra.

Dluhy firmy rostly od počátku

Agrotrade podle Respektu získal v začátcích svého podnikání stamilionové úvěry od bank. Nakupoval za ně hlavně podíly v potravinářských podnicích. Zatímco dluhy firmy rostly, většina majetku byla převedena jinam.

Společnost Agrotrade se v listopadu 2001 měla přejmenovat na Technology Leasing a její akcie v červnu 2003 převzala společnost se sídlem na Kypru Finch Enterprises limited, vyplývá z údajů obchodního rejstříku. V červnu 2003 byl na majetek Technology Leasing vyhlášen konkurz.

Po původním Agrotrade měly zbýt dluhy ve výši zhruba 600 milionů. O nejvíc peněz údajně přišla státní Česká konsolidační agentura a Česká spořitelna.

Stejnojmenná akciová společnost Agrotrade dále podniká. Do obchodního rejstříku byla zapsaná v říjnu 2002. Ministrův bratr Zdeněk je členem jejího představenstva, jeho otec Miroslav, předlistopadový ministr zemědělství, členem dozorčí rady.

"Jsem připraven nést odpovědnost za to, co jsem udělal špatně, ale to není tento případ," uvedl Toman. Časopis podle něj pracoval ve svém článku pouze s náznaky o rodinné firmě, protože dobře ví, že Toman nebyl nikdy ani akcionářem ani členem orgánů Agrotrade.

Toman: V době, kdy měly dluhy vznikat, jsem byl v zahraničí

"To platí tím spíše, že v době, kdy měly údajné dluhy "rodiny Tomanů" vznikat, jsem působil v zahraničí. Proto nemám k této umělé kauze co dalšího říct," dodal.

Podle právníka firmy Ivana Kozla společnost Agrotrade během své existence, od roku 1990, podnikala mimo jiné v odvětví leasingu.

"Tato činnost byla samostatná a dle metodik peněžních domů zcela oddělená. Na základě prováděných auditů v samotných peněžních domech byla společnost vyzvána, aby svoje aktivity diverzifikovala," zdůvodnil Kozel proč byla firma v roce 2001 odprodána ze skupiny Agrotrade pod obchodním názvem Technology Leasing.

Do konkurzu firmu podle právníka přivedli noví vlastníci

Podle právníka byl odprodej zcela v souladu se všemi právními i ekonomickými pravidly a se souhlasem úvěrující banky. Do konkurzu firmu údajně přivedli až noví vlastníci, kteří za to byli údajně následně trestně postiženi.

Podle svého životopisu zveřejněného na webu ministerstva zemědělství působil Toman v letech 1996 až 2001 coby diplomat v USA a na Slovensku.

V letech 1990 až 1996 byl řídícím pracovníkem zemědělské firmě Agrotec Hustopeče patřící do skupiny Agrotrade. Coby řídící pracovník "obnoveného" Agrotrade působil v letech 2006 až 2007.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy