Praha - Česko zasáhly silné mrazy. Ve Stráži pod Ralskem v Libereckém kraji dokonce meteorologové zaznamenali, že rtuť teploměru spadla 25 stupňů pod nulu.
Pro zimní počasí nejde o výjimečnou situaci. Podle statistik je totiž leden nejstudenějším měsícem v roce.
Průměrná teplota vzduchu podle dlouhodobého normálu se pohybuje od -3,3 °C v Libereckém kraji a Vysočině po minus dva stupně Celsia ve Středočeském kraji a v Praze.
Bude letošní leden tvrdší než ty předchozí, kdy si Češi užívali teplot nad nulou? Napoví meteoroložka.
Bájná níže nad Islandem
O tom, jaké počasí první měsíc roku přinese, "rozhoduje" rozložení tlakových útvarů nad Evropou a Atlantickým oceánem.
Pokud má řídící oblast nízkého tlaku vzduchu střed nad Islandem či Skandinávií, pronikají do střední Evropy jednotlivé frontální systémy a teplota vzduchu v nížinách osciluje většinou kolem bodu mrazu. Déšť se střídá se sněhem.
Podstatná změna přichází ve chvíli, kdy do Česka proudí studený vzduch od severovýchodu a počasí je pod vlivem rozsáhlé oblasti vysokého tlaku vzduchu. Právě tehdy totiž udeří silné mrazy.
Sníh mrazy přitvrdí
Vliv na ranní teploty má kupodivu i to, zda napadne sníh.
Pokrývá-li zemi sněhová přikrývka, zvyšuje se noční vyzařování tepla z jejího povrchu a udeří "větší mrazy". Rekordní mráz na území Česka byl naměřen v Litvínovicích v Jiřních Čechách 11. února 1929. Teplota tehdy poklesla na -42,2 °C.
Mrazivé počasí je tedy spojeno s mohutnou tlakovou níží nad Ruskem. Ta se v dostatečné míře vytváří většinou až koncem prosince a může setrvat do konce února. Právě v tomto období mohou teploty spadnout až dvacet stupňů pod nulu.
Po vánoční oblevě, která zafungovala i letos (22. prosince teplota vzduchu místy vyšplhala přes 10 °C), přichází podle statistik na přelomu roku citelné ochlazení s pravděpodobností až 60 procent.
Loňské teplo bylo výjimečné
Počasí jako by se na konci prosince a začátku ledna řídilo přesně podle statistik.
Po nedělním a pondělním přechodu frontálních systémů přes naše území, které přinesly sněžení, se během noci na úterý do střední Evropy rozšířila mohutná oblast vysokého tlaku vzduchu a od severovýchodu k nám proniká studený vzduch.
Na sněhové pokrývce tak budou nejnižší ranní teploty uprostřed pracovního týdne klesat ojediněle až pod -20 °C.
Tradiční silný mráz
Ve střední Evropě nejsou při nastávající synoptické situaci silné mrazy žádnou výjimkou.
V letech 2007 a 2008 jsme se u nás, ale i nad většinou Evropy sice setkávali s velmi teplými ledny s teplotní odchylkou +6,0 °C a +4,1 °C oproti dlouhodobému normálu, ale chladné severovýchodní proudění je pro střední Evropu v lednu a únoru typické.
Jen pro zajímavost, velmi teplý leden byl i v roce 1796 s odchylkou +5,8 °C a v roce 1921 +5 °C.
Při synoptické situaci, která nás čeká, klesaly i v nedávné historii nejnižší ranní teploty ještě níže: například 27.12. 1996 na Horské Kvildě teplota vzduchu klesla k -31,3 °C, 14.1. 1987 v Českém Dubu k -31,2 °C a 12.1. 1981 na Světlé Hoře -31,8 °C.