České unikáty z pravěku: ostrý meč, otisk žraloka na kosti, nejstarší studna na světě

ČTK Pavel Mazanec ČTK, Pavel Mazanec
23. 5. 2020 20:17
Vědci tento týden posunuli dataci nejstarší kresby v Česku, která se nachází v Hlavním dómu Kateřinské jeskyně v Moravském krasu. Černé čáry na mohutném kameni jsou podle nich staré 7000 let. Za posledních dvacet let je to pouze jeden z mnoha převratných objevů, které se tuzemským archeologům povedly. Podívejte se na přehled nejvýznamnějších nálezů.
Katedrála sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie.
Katedrála sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie. | Foto: ČTK

Duben 2005 - Objev místa uložení krále Karla IV. a možná i jeho manželek

V chrámu svatého Víta na Pražském hradě byla objevena pohřební komora, do níž bylo uloženo tělo císaře a krále Karla IV. Přesné místo uložení panovníka bylo dlouho opředeno tajemstvím. Obecně se pouze vědělo, že to muselo být někde před hlavním oltářem katedrály. Už v 19. století podzemní prostory prozkoumal architekt a restaurátor Josef Mocker, později se ale na jeho objev zapomnělo.

Aby odborníci nedestruktivně pronikli do podzemí, vyvrtali do chrámové podlahy malý otvor, jímž spustili dolů speciální sondu s reflektorem a kamerou. Té se otevřel nečekaný pohled do nitra dvou obrovských, téměř deset metrů dlouhých pohřebních místností, jež jsou spolu propojené. Obsahují unikátní snímky, jež dávají tušit, že podzemní prostory jsou téměř prázdné, nicméně podle objevitelů tu nějaké fragmenty rakví a kostí přece jenom zůstaly. Jde zřejmě o části ostatků Karlových manželek. Ale jisté to úplně není.

 

Právě se děje

Další zprávy