Světová premiéra v Praze. Hmatové rukavice umožní nevidomým "prohlédnout si" nejslavnější sochy

Světová premiéra v Praze. Hmatové rukavice umožní nevidomým "prohlédnout si" nejslavnější sochy
V Anežském klášteře v Praze je stálá hmatová expozice pro nevidomé. I vy ostatní si můžete osahat vybrané kopie mistrovských děl českého sochařství.
Dotkni se mistrovských děl je unikátní projekt české agentury Geometry Prague se španělskou firmou NeuroDigital. Partnery jsou Nadace Leontinka a Národní galerie v Praze.
Španělé přivezli do Prahy bustu Nefertiti, Michelangelova Davida a Venuši Mélskou. Tedy v 3D podobě.
Spojením nejmodernějších digitálních technik, softwaru a virtuální reality mají nevidomí možnost zažít stejně vzrušující emoce jako lidé bez vady zraku. To vše prostřednictvím speciálně vyvinutých haptických rukavic, které umožňují reálný dotyk s uměleckými objekty vytvořenými 3D softwarem.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
23. 3. 2018 14:48
V areálu Anežského kláštera v Praze byla zahájena unikátní výstava ”Touching Masterpieces“. Ve světě dosud nerealizovaný projekt pro nevidomé zpřístupňuje nejzásadnější umělecká díla prostřednictvím virtuální reality a speciálně vyvinutých haptických rukavic. Ty umožňují zcela reálný dotyk s uměleckými objekty vytvořenými 3D softwarem. Nevidomí si budou moci v originálním měřítku prohlédnout bustu Nefertiti a sochy Davida a Venuše Mélské. Výstava vznikla ve spolupráci aktivační agentury Geometry Prague a španělské vývojářské společnosti NeuroDigital.
 

Právě se děje

před 5 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy