Světová premiéra v Praze. Hmatové rukavice umožní nevidomým "prohlédnout si" nejslavnější sochy

Světová premiéra v Praze. Hmatové rukavice umožní nevidomým "prohlédnout si" nejslavnější sochy
V Anežském klášteře v Praze je stálá hmatová expozice pro nevidomé. I vy ostatní si můžete osahat vybrané kopie mistrovských děl českého sochařství.
Dotkni se mistrovských děl je unikátní projekt české agentury Geometry Prague se španělskou firmou NeuroDigital. Partnery jsou Nadace Leontinka a Národní galerie v Praze.
Španělé přivezli do Prahy bustu Nefertiti, Michelangelova Davida a Venuši Mélskou. Tedy v 3D podobě.
Spojením nejmodernějších digitálních technik, softwaru a virtuální reality mají nevidomí možnost zažít stejně vzrušující emoce jako lidé bez vady zraku. To vše prostřednictvím speciálně vyvinutých haptických rukavic, které umožňují reálný dotyk s uměleckými objekty vytvořenými 3D softwarem.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
23. 3. 2018 14:48
V areálu Anežského kláštera v Praze byla zahájena unikátní výstava ”Touching Masterpieces“. Ve světě dosud nerealizovaný projekt pro nevidomé zpřístupňuje nejzásadnější umělecká díla prostřednictvím virtuální reality a speciálně vyvinutých haptických rukavic. Ty umožňují zcela reálný dotyk s uměleckými objekty vytvořenými 3D softwarem. Nevidomí si budou moci v originálním měřítku prohlédnout bustu Nefertiti a sochy Davida a Venuše Mélské. Výstava vznikla ve spolupráci aktivační agentury Geometry Prague a španělské vývojářské společnosti NeuroDigital.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy