Svět se má ponořit do tmy. Kvůli klimatu

Red Zah, Reuters
1. 2. 2007 12:08
Praha/Paříž - Pět minut ticha, neboli pět minut beze světla. O toto symbolické gesto požádají dnes večer ekologičtí aktivisté celý svět.

Dnes večer mezi 19. hodinou 55. minutou a 20. hodinou středoevropského času by měla na celém světě zhasnout světla na znamení protestu proti neschopnosti řešit problém klimatických změn.

Cílem akce, kterou prostřednictvím internetových výzev svolávají různé ekologické organizace, je upozornit média, politiky i občany samotné na pokračující energetické plýtvání.

Načasování akce není náhodné - tento pátek má odborný Mezivládní panel OSN pro změny klimatu zveřejnit svoji zásadní zprávu o globálním oteplování.

Ačkoli tato zevrubná studie, první svého druhu od roku 2001, bude oficiálně teprve představena, části textu už na veřejnost  pronikly.

Podle ekologických aktivistů by její obsah měl posloužit jako budíček pro všechny, kdo mají moc rozhodovat a ovlivňovat vývoj této planety v nejbližší budoucnosti. Boj proti změnám klimatu by se podle textu výzvy "měl dostat na samotný vrchol světové politické agendy".

Zhasne i Eiffelovka

Foto: Reuters

Své pověstné osvětlení vypne dnes večer i Eiffelova věž v Paříži. Mluvčí společnosti SETE, která tuto turistickou atrakci provozuje, povtrdila, že na pět minut pohasne všech 336 reflektorů, které Eiffelovku večer co večer osvětlují.

Hodinová spotřeba této stavby činí sedm megawattů, reflektory si přitom vezmou jen asi devět procent.

Ekologičti aktivisté z organizace Greenpeace tento týden na Eiffelovu věž také pověsili obří teploměr, aby na problém globálního oteplování upozornili.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Schodek rozpočtu se může přiblížit půl bilionu korunám, připustila Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připustila, že schodek státního rozpočtu se letos může přiblížit 500 miliardám korun. Nevyloučila to, že požádá Sněmovnu o další zvýšení schodku. Řekla to ve středu v České televizi. Naposledy Sněmovna souhlasila se zvýšením schodku na 300 miliard korun 22. dubna. Před pandemií koronaviru byl schodek rozpočtu letos naplánován na 40 miliard korun.

Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Ke konci května skončilo hospodaření státu schodkem 157,4 miliardy korun z dubnového schodku 93,8 miliardy korun. Květnový výsledek je tak nejhorší od vzniku ČR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy